Kā cīnīties pret alerģiju uz putekļiem un putekļu ērcīti

Kā cīnīties pret alerģiju uz putekļiem un putekļu ērcīti

Lai arī cik kārtīgi un tīrīgi būtu cilvēki, mūsdienās ļoti bieži bērniem un veciem cilvēkiem ir novērojama alerģija pret putekļiem un putekļu ērcīti. Ja ir konstatēta alerģiska reakcija, tas nenozīmē, ka cilvēki ir netīrīgi, tā vienkārši ir reakcija uz šo kairinātāju, jo ikviena cilvēka mājoklī, it īpaši guļamistabā, dzīvo tūkstošiem putekļu ērcīšu. Dažkārt cilvēki jauc, domādami, ka putekļi ir tās pašas putekļu ērcītes. Tomēr tā gluži nav, jo putekļi ir vizuāli redzamas mazas, sīkas daļiņas, bet putekļu ērcītes ir mikroskopiski zirnekļveidīgi radījumi, pret kuru izkārnījumiem daudziem cilvēkiem ir alerģiska reakcija. Domājams, ka vieglāk ir cīnīties pret putekļu alerģiju, vienkārši cīnoties ar tiem – noslaukot ar mitru lupatiņu virsmas no putekļiem, izsūcot grīdas un paklājus ar putekļu sūcēju. Tomēr ar putekļu ērcīti cīnīties ir daudz grūtāk.

Putekļu ērcīte ir mazs briesmonītis, kas dzīvo katrā mājā – visvairāk tie ir sastopami cilvēku gultās (matračos, segās, spilvenos), mīkstajās rotaļlietās, mīkstajā grīdas segumā, aizkaros, kā arī mīkstajās mēbelēs. Putekļu ērcītes barojas no cilvēku un dzīvnieku ādas blaugznām, kas tieši miega laikā ar berzes palīdzību paliek uz gultasveļas. Visizteiktāk tieši rudens un pavasaris ir tas gadalaiks, kad visasāk cilvēka organisms reaģē uz kairinātāju, jo tas ir laiks, kad ir vislielākais mitrums – putekļu ērcītēm patīk mitrums, kas dabiski karstā laikā vasarā ir zemāks, kā arī ziemā tā līmenis tiek samazināts ar apkures palīdzību. Šobrīd arī mājsaimniecībām ne-apkures sezonā ir iespējams regulēt mitruma līmeni – ir iespēja iegādāties mitruma savācēju, tādejādi uzlabojot mikroklimatu mājoklī, īpaši guļamistabā – vēlamais mitruma līmenis ne augstāks par 50%.

Alerģiskā izpausme pret putekļiem ir retāk novērojama, visbiežāk alerģiskie simptomi parādās vecās mājās, kurās ir daudz vecu grāmatu un žurnālu, uz kuriem ir sakrājušies daudzus gadus veci putekļi. Tomēr brīdī, kad putekļainā telpa ir pamesta, arī alerģiskā reakcija pazūd. Ar alerģiskajām izpausmēm pret putekļu ērcīti ir daudz grūtāk cīnīties. Alerģiskās izpausmes arī ir ļoti dažādas – elpošanas ceļu problēmas – bieža deguna tecēšana vai aizlikts deguns, astmātiska reakcija – smaguma sajūta krūtīs, čīkstēšana un sēkšana krūtīs, stiprs klepus, elpas trūkums, kā arī asarojošas acis, bieža šķaudīšana, niezošas un asarojošas acis un zīdaiņu ekzēma.

Lai cīnītos pret šo alergēnu izraisītajām sekām, ir drastiski jāķeras klāt šī alergēna iznīcināšanas, jo tikai putekļu ērcīšu samazināšana un izvairīšanās no tām palīdzēs cīnīties ar veselības problēmām, ko izraisa šis nejaukais radījums, kas milzīgā daudzumā ir sastopams katra mājoklī. Jāsaka, ka šis radījums ir pielīdzināms kredītu salīdzinātājiem, kuri parazitē uz cilvēku rēķina. Pirms sākt cīņu ar putekļu ērcīti, ir jāsaprot, kas tām patīk – tās izdzīvo un vairojas pie augsta relatīvā gaisa mitruma. Ja relatīvais gaisa mitrums mājoklī tiek samazināts un uzturēts līdz 50%, tad ziemas laikā putekļu ērcīšu koncentrāciju ir iespējams samazināt pat līdz 80%. Ērcītēm patīk augsta gaisa temperatūra – ja istabā ir 25 grādi pēc Celsija, kā arī liels gaisa mitrums, tas ir ideāls mikroklimats ērcīšu izdzīvošanai un vairošanai. Lai izvairītos no šī alergēna, bieži ir jāvēdina telpas, jo dienas laikā, gatavojot maltīti, mazgājot un žāvējot veļu, elpojot kā arī uzkopjot, telpās sakrājas vairāki litri ūdens. Ja gaisa mitrums ir paaugstināts, to var arī regulēt ar mitruma savācējiem – noteikti efektīvāki būs elektriskie mitruma savācēji, jo uz palodzes liekamie būs ekonomiski neizdevīgi un to savākšanas jauda nav tik spēcīga.

Tā kā lielākais daudzums putekļu ērcīšu ir sastopams guļamistabā, jo īpaši gultā, tad īpaša uzmanība ir jāpievērš tās uzkopšanai – ne tikai regulārai uzkopšanai ar mitru lupatiņu, bet tekstilizstrādājumu kopšanai. Speciālisti iesaka gultas veļu mainīt vismaz vienu reizi nedēļā, mazgājot to ne mazāk kā 60 grādu temperatūrā, jo tikai pēc stundas, kas ir mazgāta šajā temperatūrā ērcītes iznīkst. Noteikti ir jāatbrīvojas no mīkstajiem tekstilizstrādājumiem, kuros ērcītēm patīk uzturēties – mīkstās segas, pledi, mīkstās rotaļlietas un paklāji, kā arī istabas augi. Arī segas, spilveni un matrači ir jāiegādājas no sintētiskā pildījuma, kurus var regulāri mazgāt. Arī putekļu sūcēja izvēlei grīdas un paklāju uzkopšanai vajadzētu pievērst uzmanību – noteikti ir jāizvēlas putekļu sūcējs ar ūdens vai HEPA filtru, kas palīdzēs aizturēt filtrā ērcītes un neizlaist tās atpakaļ gaisā. Iegādājoties putekļu sūcēju, ir jāpievērš uzmanība ne tikai sūkšanas jaudai, bet arī izpūšanas jaudai – kas norāda uz aizturēto putekļu un putekļu ērcīšu daudzumu.

Lai maksimāli atbrīvotos no šī alergēna, ir vesela virkne pasākumu, ko var īstenot, sākot ar aizkaru nomainīšanu uz žalūzijām vai viegliem aizkariem, kurus var bieži mazgāt, līdz atbrīvošanās no mājdzīvniekiem, kuru apmatojumā dzīvo milzīgs daudzums šo ērcīšu. Vēl palīdzēs koka nevis mīksto, polsterēto mēbeļu izvēle, apģērba un grāmatu uzglabāšana slēgtos skapjos, gulēšana pie atvērta loga, istabas temperatūra naktī ne augstāka par 18 grādiem pēc Celsija, kā arī matraču un tekstilizstrādājumu apstrāde ar ķīmiskiem, putekļu ērcīšu iznīcinošiem līdzekļiem. Lai cīņa būtu mazāk kaitējoša alerģiskajam cilvēkam, uzkopšanas darbus vēlams veikt tam ģimenes loceklim, kurš necieš no alerģiskajām izpausmēm.