Kā ieklāt laminātu

Lamināta parkets ir viens no populārākajiem grīdas segumiem. To var izmantot gandrīz visās telpās mājā vai dzīvoklī, vien vannasistaba paaugstinātā mitruma dēļ tam nebūs piemērota. Izvēloties atbilstīgas kvalitātes laminātu un ievērojot montāžas prasības, arī mitrā telpā šis materiāls var kalpot pietiekami ilgu laiku. Šajā rakstā uzzināsiet galvenos principus, kā pareizi ieklāt laminātu.

Ja vien ievēro svarīgākos pamatprincipus, lamināta ieklāšana ir pa spēkam pašiem – meistars nav jāaicina. Svarīgākais, kas jāzina: ko klāt zem lamināta, kā to piegriezt, cik lielu attālumu atstāt no sienas un kā pabeigt klājuma pēdējo rindu.

Lamināta ieklāšanas sarežģītība galvenokārt ir atkarīga no lamināta dēļu savienojuma sistēmas. Mūsdienīgam laminātam tā pārsvarā ir t.s. “click” savienojuma sistēma. Ar tās palīdzību veido “peldošo” grīdu, nepielīmējot to pie pamatnes, bet gan sastiprinot dēļus kopā.

Lai gan “click” sistēmas darbības princips ir viens, dažādu ražotāju lamināta dēļiem tās savstarpēji nedaudz atšķiras. Tāpēc pirms lamināta ieklāšanas vienmēr ir ieteicams izlasīt lamināta iepakojumam pievienoto ieklāšanas instrukciju.

Lamināta dēļus izgatavo no MDF plāksnēm, tās pārklājot ar plastikāta kārtu, uz kuras attēlots koksnes šķiedru zīmējums. Atsevišķiem modeļiem vir­smai izveidota arī faktūra, kas imitē dabīgu koku. Ir arī lamināta dēlīši, kuriem uz MDF vai koka pamata uzlīmēts plāns vērtīgu koka sugu finieris.

Grīdas sagatavošana

Pirms lamināta ieklāšanas grīdas pamatne ir rūpīgi jāizslauka un jāpārliecinās, ka tā ir sausa un pilnīgi līdzena. Ja pamatne nav līdzena, tā ir jāapstrādā ar pašizlīdzinošā sastāva masu.

Apakšklājs

Apakšklājs ir nepieciešams skaņas izolācijai, kā arī sīku grīdas pamatnes nelīdzenumu nogludināšanai un aizsardzībai pret mitrumu. Visi nelīdzenumi, kas pēc apakšklāja uzlikšanas ir lielāki par 2 mm uz 1 m, ir jānolīdzina. Citādi lamināts ar laiku sāks deformēties un var tikt salauzts. Jaunākā “unilin click” savienojumu sistēma paredz divu veidu grīdas seguma montēšanu: lamināta dēļu savienošanu, sastiprinot tos kopā savienojuma rievā bez piesišanas ar āmuru, kā arī lamināta dēļu savienošanu, piesitot dēlīšus ar speciāla klucīša un āmura palīdzību.

Par apakšklāju var izmantot putu plēvi, celtniecības foliju, gofrētu kartonu, korķa starpliku vai zaļo lokšņu zemsegumu u.c. atkarībā no rocības un vēlmes izmantot dabīgus vai sintētiskus materiālus.

Progresīvākie lamināta ražotāji savām kvalitatīvākajām lamināta sērijām skaņu izolējošo slāni jau iestrādājuši pašā lamināta dēlī. Ja grīdas pamatne ir taisna, šāda veida laminātam papildu apakšklājs nav jāklāj.

Laminātu var klāt uz koka, flīžu, betona un linoleja pamatnes. Klājot to uz betona pamatnes, pirms apakšklāja jānovieto vēl polietilēna plēve mitruma izolācijai.

Ja telpā tiks izmantota zemgrīdas apsilde ar ūdens sistēmu, ieteicams izvēlēties speciāli tām paredzētos apakšklājus, jo tie nedrīkst kļūt siltāki par 28.8°. Virs grīdām ar elektriskajām apsildes sistēmām laminātu nav ieteicams likt.

Lamināta ieklāšanas process

Lamināta ieklāšanu vajadzētu sākt ar ražotāja instrukcijas izlasīšanu, pārliecinoties par ražotāja norādēm. Visiem lamināta grīdas segumiem ar “click” sistēmu ieklāšanas princips ir līdzīgs.

Ieklāšanas tehnika

Pirms lamināta ieklāšanas jāizmēra telpa un jāaprēķina, kāds būs pie sienas liekamās pēdējās rindas platums. Ja tā iznāk šaurāka par 5cm, tad vienādā platumā jāsazāģē lamināta dēļi pirmajai un pēdējai rindai.

Lamināta klāšana

Nomērot ražotāja noteikto atstarpi starp sienu un lamināta dēli un norobežojot to ar ķīļiem, var sākt likt pirmo rindu ar veselu dēli kreisajā tālākajā telpas stūrī.

Pie dēļa īsākās malas novieto nākamo dēli apm. 30° leņķī, ievieto to savienojuma rievā un viegli spiež pie grīdas ar īkšķi, sākot no iekšējā stūra, kamēr atskan klikšķis. Tādā veidā pievieno arvien jaunus lamināta dēļus līdz pretējai sienai.

Sāk klāt nākamo rindu. Jāņem vērā, ka lamināta dēļu beigu šuves blakus rindās nedrīkst būt līdzās viena otrai. Tās jāizvieto zigzag veidā, atstājot vismaz 15 cm lielu atstarpi starp tām, lai spiediens uz dēļiem sadalītos vienmērīgi. Ja rindas pēdējais dēlis rindā neietilpst pilnībā un tas ir jāpiezāģē, tad tā atlikusī daļa jāizmanto kā pirmais dēlis nākamajā rindā. Tādā veidā tiks saglabāts zigzag veida izkārtojums.

Savā starpā drīkst savienot tikai pilnas rindas, rīkojoties līdzīgi kā ar atsevišķu dēlīšu savienošanu. Jauno rindu novieto 30° leņķī pret ieklāto, ievieto savienojuma rievā un viegli spiež pie grīdas, līdz atskan klikšķis.

Lamināta dēļus var vispirms savienot arī pie to garākajām malām un tikai tad secīgi pievienot nākamos dēļus pie īsākajām malām.

Jaunākā, “uniclick” savienojuma sistēma ļauj ieklāt lamināta dēļus divos dažādos veidos: leņķī un guļus. Pirmā ir jau aprakstītā metode ar dēļa ievietošanu savienojuma rievā. Savukārt otrā metode ļauj savienot dēļus, tos nepaceļot leņķī. Tādā gadījumā jāizmanto īpašs iegriešanas bloks, pa kuru maigi uzsitot, dēlis tiek pakāpeniski ar vairākiem sitieniem savienots ar jau ieklāto dēli.

Atstarpes

Pie sienām un sliekšņiem, ap ūdens un apkures caurulēm vienmēr jāatstāj apm. 1,5 mm lielas izplešanās atstarpes uz katru grīdas platuma metru, bet ne mazāk kā 8 -10 mm. To dēvē arī par termo jeb kompensācijas šuvi, jo uz tās rēķina lamināta dēļi gaisa temperatūras un mitruma ietekmē var izplesties, nedeformējot kopējo klājumu. Šīs atstarpes pēcāk paslēpj zem grīdlīstēm.

Klāšanas virziens

Parasti laminātu sāk klāt no kreisā tālākā telpas stūra un tad virzās gaismas avota virzienā. Šādam klājumam būs mazāk pamanāmas lamināta dēļu savienojuma vietas. Savukārt, lai panāktu vizuālu plašuma efektu garās un šaurās telpās, laminātu var klāt perpendikulāri telpas garumam, nevis gaismas avota virzienā. Šādi variējot gan ar lamināta ieklāšanas virzienu, gan metodēm, iespējams izcelt paša lamināta struktūru un zīmējumu, kā arī koriģēt telpas un tajā esošo dizaina elementu proporcijas.

Grīdas apdare pēc lamināta ieklāšanas

Ar lamināta ieklāšanu process nav noslēdzies. Lai grīda izskatītos perfekti, vēl jāgādā par grīdlīstēm un spraugām ap caurulēm.

Grīdlīstes, kas nosedz atstarpes starp lamināta dēļiem un sienu, vēlams stiprināt pie sienas, nevis grīdas. Tas ļaus grīdas segumam “staigāt”.

Savukārt apdarei ap caurulēm var izmantot rozetes vai blīvējumu.

Lamināta kopšana uzreiz pēc ieklāšanas

Pa laminātu drīkst staigāt uzreiz pēc tā ieklāšanas. Bet tiklīdz ir pabeigts viss ieklāšanas process, lamināta segumu nepieciešams sagatavot ikdienas lietošanai. Tas nozīmē attīrīt to no putekļiem ar putekļusūcēju, veikt mitro uzkopšanu ar universālo tīrīšanas līdzekli un mīkstu birsti, kā arī apstrādāt ar kādu no aizsarglīdzekļiem.

Noderīgi padomi

Lai ieklātu lamināta dēļus, bez materiāliem vajadzēs arī mērlenti, plastmasas vai koka ķīlīšus, figūrzāģi, ripzāģi vai rokas zāģi ar smalkiem zobiem, uzstūri, zīmuli, gumijas āmuriņu, speciālu koka vai cietas plastmasas klucīti.

Lamināta dēļiem pirms ieklāšanas noteikti jāļauj kādu laiku pastāvēt istabā, kurā to ieklās. Īpaši svarīgi tas ziemā, kad lamināts glabāts aukstā noliktavā. Temperatūrai telpā jābūt vismaz 18 grādu, un dēļiem jānoņem polimēru iesaiņojums.

Tāpat vēlams uzzīmēt aptuvenu montāžas shēmu, ņemot vērā dēļu platumu un garumu. Piegriežamo lamināta dēļu garumam nevajadzētu būt īsākam par 50 cm, bet pēdējās rindas platumam mazākam par 6 cm. Ja šāda situācija veidojas, platumā jāpiegriež arī pirmās rindas dēļi.

Neparastāk izskatās lamināta dēļu klājums pa telpas diagonāli. To precīzi izveidot gan ir daudz grūtāk. Vairāk būs arī atgriezumu. Šo klājumu visbiežāk izvēlas kvadrātveida telpās. Dēļu galus pie sienas mēdz nozāģēt 45 vai 30 grādu leņķī, un montāžu sāk no telpas vidus.

Ieklājot grīdu, visbiežāk problēmas rodas vietās, kur to šķērso apkures ierīču caurules. Elegantāk būs, ja tās izskatīsies, it kā būtu montētas pēc lamināta ieklāšanas. Lai panāktu šādu efektu, uz dēļa precīzi atzīmē cauruļu atrašanās vietas. Izurbj attiecīga diametra caurumus, bet dēli pārzāģē precīzi pa urbuma centru. Tad caurules viegli varēs iekļaut dēlī, kuras daļas salīmē ar ūdensizturīgu celtniecības līmi. Lai urbumus vēl vairāk nomaskētu un tajos nekrātos putekļi, izmanto speciālas dekoratīvas uzlikas.

Problēmas var sagādāt pēdējās dēļu rindas montāža. Reizēm, lai to izdarītu kvalitatīvi, nepieciešams speciāla palīgierīce – īpašas formas metāla skava. To ievieto starp sienu un pēdējās dēļu rindas malu un ar āmuru paklaudzina pa skavas otru atliekto galu, kamēr dēlīšu atslēgas saslēdzas pilnībā.