Kā ietaupīt naudu ikdienā

Sūdzēties par mazu algu, pensiju, neesošiem pabalstiem un kompensācijām mūsdienās ir tik ierasti, ka cilvēks, kurš ar savu finanšu stāvokli ir apmierināts, pārējiem jau sāk šķist aizdomīgs. Tomēr, neraugoties to, daudzi regulāri turpina šķiesties ar naudu, pērkot lietas, bez kurām patiesībā var mierīgi iztikt. Kāpēc ir vērts pievērst pastiprinātu uzmanību tam, kā, cik bieži un kad mēs iepērkamies? Sākot ietaupīt naudu uz šķietami mazām lietām, iespējams iekrāt pietiekami daudz, lai sasniegtu mazākus un lielākus mērķus. Kā to labāk izdarīt – par to šajā rakstā.

Vispirms vajadzētu ievērot divus vienkāršus padomus:

1. Nepērc preces, kuras izmantosi tikai vienreiz dzīvē. Un varbūt vispār ne reizi.

2. Nepērc preces ar atlaidi, ja tās nepirktu arī par pilnu cenu.

Pirkumi ir jāplāno. 

Pirms dodies iepirkties – sastādi sarakstu. Šis ir viens no vieglākajiem un ātrākajiem veidiem, kā sākt ietaupīt jau šodien. Kāpēc? Jo iepērkoties bez saraksta, visticamāk tu veiksi vairākus impulsa pirkumus, bieži iegādājoties ko tādu, ko atnākot mājās nemaz vairs nevēlēsies (tas attiecas gan uz ēdienu, gan apģērbu un citām lietām).

Salīdzini cenas par kilogramu vai litru. 

Peļņas nolūkos ražotāji, piemēram, ierasto 200 gramu paciņas vietā piedāvā 180 gramu iepakojumu, kas izskatās un bieži vien arī maksā tikpat, cik blakus esošs cita zīmola produkts 200 gramu iepakojumā. Nepaļaujies uz akcijām, kuras izceltas uz citu produktu fona – izpēti cenu kilogramā! Bieži vien atklājas, ka produkts bez akcijas ir lētāks nekā ar to.

Paskaties uz augšu un leju. 

Tas ir fakts, ka populārākie un dārgākie produkti veikalos ir izvietoti pircēju acu augstumā. Mazāk populāru zīmolu produkti, kas nebūt nav sliktākas kvalitātes vai negaršīgāki, mēdz būt novietoti augstākos plauktos, vai, tieši pretēji, zemākajos. Paskaties, papēti, nepaslinko un noteikti atradīsi lētākas preces.

Iepērcies vairumtirdzniecības veikalos.

Produktus, kas tavā ikdienā ir kļuvuši neaizstājami, iepērc vairumā. Tualetes papīrs, iemīļotākā kafija, rīsi, konservētas pupiņas, cukurs un jebkuras citas lietas, kurām ir garš derīguma termiņš, centies pirkt specializētos vairumtirdzniecības veikalos, tādējādi samazinot izmaksas uz vienu vienību.

Kvalitāte pār kvantitāti.

Centies iegādāties mazāk, bet augstākas kvalitātes produktus. Lai gan sākotnēji šīs lietas izmaksās dārgāk, ar laiku tu redzēsi, ka tās kalpos daudz ilgāk un ilgtermiņā sanāks izdevīgākas kā lētākas alternatīvas. Pielieto šo principu iegādājoties apģērbu, apavus, tehnoloģijas utt.

Dodieties uz tirgu. 

Un, vēlams, neilgi pirms tā darba laika beigām. Tie, kuri regulāri apmeklē tirgu, zina, ka pirms darba laika beigām tirgotāji ievērojami samazina cenu, lai neatstātu preci uz nākamo dienu, kad tā vairs nebūs tik svaiga. Tirgotāji bieži vien arī iedod pircējam kādu papildus bonusiņu – ieber maisiņā vairāk ogu kā paredzēts vai piedāvā vēl lielāku atlaidi.

Plāno savas maltītes un gatavo mājās.

Tu būsi pārsteigts, cik daudz naudu šādā veidā iespējams ietaupīt, jo īpaši, ja iepriekšējā dienā gatavojot vakariņas (vai nedēļas sākumā sagatavotu ēdienu visai nedēļai), sagatavosi pietiekami daudz, lai pietiktu ēdiens arī nākamās dienas pusdienām.

Neskrien pakaļ modei, bet izvēlies klasiku.

Mūsdienās, kad jauni produkti pieejami teju ikdienu, var būt grūti neskriet pakaļ patēriņa vilcienam. Jaunākās tehnoloģijas, stilīgākais apģērbs un modernākie aksesuāri. Apstājies un izvērtē, vai šīs lietas patiešām tev ir nepieciešamas un sniedz prieku.

Nogaidi pāris dienas, pirms veic pirkumu.

Līdz ar opciju iepirkties internetā, arvien grūtāk kļūst kontrolēt dažādus impulsa pirkumus, jo viss patiesi ir viena klikšķa attālumā. Viens no veidiem, kā apslāpēt šos impulsus, ir nogaidīt, pirms iepirkties. Kad jau vēlies spiest “pirkt” pogu, apstājies, atstāj vaļā pārlūkprogrammu vai ieliec preces “vēlmju sarakstā” un vienkārši aiztaisi datoru. Ļoti bieži pēc dienas vai divām, atkal apskatot šīs preces, vēlme tās iegādāties būs pazudusi.

Veic kārtīgu skapja revīziju un pārdod visu lieko.

Kleitas, kas pirktas vienam pasākumam, apģērbi, kas karājas skapī ar cenu zīmēm, un daudzas citas tev nevajadzīgas lietas var noderēt kādam citam. Pārdod tās andelē, krāmu tirdziņā vai internetā. Tādejādi ne vien atbrīvosi vietu skapī, bet arī nedaudz nopelnīsi.

Parūpējies par savu emocionālo stāvokli.

Lielu tēriņu pamatā bieži ir apslēptas kādas nepatīkamas emocijas, ko cenšamies apslēpt, sevi “iepriecinot” ar jaunām un skaistām lietām. Centies izvērtēt, vai iegādājies kaut ko, jo tev tas ir nepieciešams, vai tāpēc, ka jūties garlaikots, sanervozējies, pārstrādājies un tiec galā ar patieso cēloni.

Paēd brokastis.

Lai gan tas varētu šķist pašsaprotami, daudzi no mums steigas vai nevēlēšanās dēļ no rītiem tomēr nepaēd brokastis. Tā ir kļūda, kas var atspēlēties kā dārgas pusdienas vēlāk dienas gaitā.

Dodies iepirkties viens.

Noskaidrots, ka apmēram 65% produktu, ko iegādājamies, iepērkoties kopā ar citiem, ir neplānoti. Īpaši spēcīgi šis efekts ir jūtams, ja iepērcies kopā ar bērniem. Lai taupītu līdzekļus uz nevajadzīgām lietām, dodies iepirkties viens. Ņem līdz iepriekš sastādīto iepirkumu sarakstu un nesteidzīgi, apskatot preces un salīdzinot cenas, iegādājies visu nepieciešamo.

Ļoti laba atlaide

Jā, tieši atlaides. Jo, kad veikalā apstājamies un sākam aplūkot priekšmetu, kuru grezno spilgts uzraksts “80 procentu atlaide”, mēs esam ieinteresējušies nevis par preci, bet gan… par atlaidi.

Visas lietas, kuras pasaulē pārdod, var iedalīt 2 kategorijās – vajadzīgās lietas un nevajadzīgās lietas. Kategorija „ar atlaidi” neeksistē. Tāpēc rīkosimies gudri, nepērkot nocenotu preci, par kuru nebūtu gatavi maksāt „pilnu cenu”. Punkts.

Un nekādu „varbūt noderēs”. Jo uz nevajadzīgo preci no šīs frāzes attiecas tikai vārds „varbūt”. Otra frāzes daļa „noderēs” vienmēr attiecas uz iztērēto naudu.