Kā iztīrīt  ogu, zāles un citus traipus  no apģērba?

Kā rīkoties, ja gadījies nošļūkt zaļajā zālītē vai iesēsties tieši zemeņu dobē un šķiet, ka gaišās drēbes vairs nekad nebūs tīras? Kā iztīrīt kafijas, šokolādes vai tintes traipus – par to šajā rakstā.

Ogas un zāle

Vispirms vajadzētu pasteigties  – ja traipu neizdosies iztīrīt ar pirmo mazgāšanas piegājienu, gaiši brūns vai zaļgans plankums saglabāsies uz visiem laikiem. Turklāt – jātīra iespējami ātrāk. Ja ļausi traipiem iestāvēties vairākas dienas vai pat mēnešus, pavisam no tiem atbrīvoties diez vai varēs. Tāpat, ja sākumā traipu tīrīsi ar nepiemērotu līdzekli, tas sasmērēto vietu iekonservēs un traipu tikai nostiprinās.

Dabiskās šķiedras audumos ogu un zāles traipi ieēdas dziļāk. Sintētiskie audumi pret traipiem ir mazāk uzņēmīgi. Taču tīrot ir gluži otrādi – iztīrīt vieglāk tieši dabiskos audumus, piemēram, vasarā tik iecienīto linu un kokvilnu. Ja vien audums ir gaišs, to var arī balināt vai mazgāt augstākā temperatūrā. Turpretī sintētiska auduma apģērbu, piknika sedziņu vai galdautu drīkst mazgāt zemākā temperatūrā, balinot tas var kļūt plankumains, ar dzeltenīgu nokrāsu, var atlīmēties vīlēs iestrādātais līmaudums.

Kā izvēlēties pareizo traipu tīrītāju?

Pirms traipa likvidēšanas rūpīgi izpēti izstrādājuma etiķeti: auduma sastāvu, kādā temperatūrā to drīkst tīrīt; vai drīkst mazgāt veļasmašīnā vai arī tam piemērota tikai sausā jeb ķīmiskā tīrīšana (to parasti apzīmē ar P vai F burtu aplītī); vai drīkst balināt (to apzīmē ar trīsstūri). Šīs norādes jāievēro, arī tīrot traipu. Katram audumam būs piemērots cits tīrīšanas līdzeklis, tāpēc uz universālajiem traipu tīrītājiem paļauties nevajadzētu. Piemēram, no kokvilnas izstrādājumiem ogu un zāles traipus var tīrīt ar balinošiem līdzekļiem, kuru sastāvā ir hlors, bet sintētiskiem audumiem piemēroti būs traipu tīrītāji bez hlora. Tāpat jāuzmanās no it kā saudzīgajiem balinātājiem. Lai gan ražotāji sola, ka tie nekaitēs audumam, piesardzība par sliktu nenāks.

Pirms sasmērēto vietu apstrādā ar traipu tīrīšanas līdzekli, to vajadzētu izmēģināt uz mazāk redzamas auduma maliņas vai vīlītes. Ja audumam bojājumu nav, vari mēģināt tīrīt traipu. Tīrīšanas līdzekli nevajag pārdozēt – uz traipa jāuzliek tik daudz līdzekļa, cik norādīts instrukcijā. Dažkārt ieteikto 15 minūšu vietā līdzekli uz traipa atstāj vairākas stundas vai pat visu nakti, cerot uz lielāku efektu. Tomēr līdzekļa bagātīgāka vai ilgāka lietošana negarantēs, ka izzūd traips, toties sabojās audumu vai traipa vietā atstās izbalinātu plankumu. Kad traips apstrādāts, apģērbu var mazgāt veļasmašīnā, turklāt labāk vienu pašu – lai būtu droši, ka nesakrāsosies citi apģērbi.

Kas noteikti jādara uzreiz, kad traips pamanīts?

Ogās ir spēcīgas krāsvielas, ne jau velti senatnē tās lietoja dzijas krāsošanai. Tāpēc arī ogas traips audumā ieēdīsies pamatīgi un būs grūti iztīrāms. Kā pirmo palīdzību vari izmantot aukstu ūdeni – tas traipu neiztīrīs, bet nedaudz atšķaidīs un neļaus iesūkties dziļāk. Ogu traipu noteikti nevajag tīrīt vai berzēt ar krāsainajām papīra salvetēm, kas ir pa rokai, – tā traipu ieberzīs vēl dziļāk auduma šķiedrās, turklāt gaišs audums vēl papildus iekrāsosies salvetes krāsā. Atšķirībā no sulas vai vīna traipiem ogu un zāles traipus nevar nosusināt ar salveti vai dvieli, tie iespējami drīzāk jāiztīra. Jo ilgāk ļausi traipam iekalst, jo grūtāk būs no tā atbrīvoties. Iespējams, mājas apstākļos tas pat nebūs iespējams. Turklāt, ja traips pirmajā mazgāšanā tomēr neizzudīs pavisam, tas vēl dziļāk iesūksies auduma šķiedrās un vēlāk to vairs nevarēs iztīrīt. Ja ogas sasmērējušas gaišu vai baltu kokvilnas audumu, vari traipu apstrādāt ar balinošu līdzekli.

Ja ar ogām nosmērēta gaiša blūze vai bikses, defektu vari pārvērst efektā, apģērbu nokrāsojot mazliet tumšāku ar auduma krāsu.

Vai traipu tīrīšanai noder arī veļas ziepes?

No zaļganajiem zāles traipiem visvairāk cieš piknika sedziņas, garie linu svārki un kleitas, bērnu apģērbs, kāzu kleitas un gaišas bikses. Pirms apģērbu mazgā ar veļas pulveri, traipu var patīrīt ar veļas jeb saimniecības ziepēm. Zāles sasmērēto vietu samitrini ar vēsu ūdeni, ieziepē un atstāj uz 20 minūtēm.

Ņem vērā! Veļas ziepes nevis ieberzē vai ierīvē, bet iesit audumā – ar ziepju gabaliņu pasit pa drānu. Tā ziepes nonāks arī impregnētu audumu šķiedrās un sasmērēto vietu iztīrīs dziļāk.

Pēc tam to var mazgāt veļasmašīnā. Veikalu piedāvājumā ir veļas ziepes, kurām ir arī balinošs efekts. Ja audums ir tumšs, tādas lietot nevajadzētu. Tumšām krāsām nebūs piemērots arī balinošs veļas pulveris.

Kafija, tēja

Ar aukstā ūdenī pamērcētu vates spilventiņu vai baltu dvieli maigi susini traipu, tad iezied ar traipu tīrāmo līdzekli, izskalo. Cits ieteikums – tīri kafijas traipu ar gāzētu ūdeni. Lej tieši traipam virsū un nosusini. Ja tas nelīdz, pamēģini traipu tīrīt ar sodu un etiķi. Jā, parasti tie nav pa rokai birojā – tāpēc būtu labi to turēt biroja virtuvē šādiem gadījumiem.

Šokolāde

Ja šokolāde nokļuvusi uz tavām drēbēm, maksimāli ātri notīri šokolādes atliekas ar neasu nazi. Pašu traipu tīri ar ļoti spēcīgu sāls šķīdumu vai ožamo spirtu.

Sarkanvīns (der arī tomātu pleķu tīrīšanai)

Pirmkārt, traipu nevajadzētu berzēt, lai tas nesaiet dziļāk apģērbu šķiedrās. Otrkārt, lai to iztīrītu, paņem baltu, tīru lupatiņu vai dvieli, un vieglām, spiedošām kustībām tīri traipu laukā. Ja pie rokas nav balta dvieļa, var noderēt baltmaizes gabaliņš.

Tinte

Kā tīrīt tintes traipus? Vienkāršs paņēmiens ir ieziest traipu ar nelielu daudzumu vēsa ūdens, zobupastu (tieši pastu, ne gēlu), un pēc pāris minūtēm saudzīgi ar zobubirsti tīrīt traipu ārā. Citi ieteikumi, kā tīrīt tintes traipus, ietver arī šādus birojā bieži pieejamus “tīrāmos līdzekļus” – pienu, matu laku, mitrās salvetes, trauku mazgājamo līdzekli.

Eļļaini pleķi

No mērcēm, karbonādēm, frī kartupelīšiem pusdienās. lai tos iztīrītu, nāksies ķerties pie citām ēst gatavošanas sastāvdaļām. Pamēģini uzbērt traipam (maksimāli ātri pēc tā rašanās) taukus uzsūcošu materiālu, piemēram, kukurūzas cieti, bērnu pūderi vai sāli. paturi pāris minūtes un ar sausu birstīti noslauki nost. Traipam vajadzētu būt daudz mazākam vai izzudušam pavisam.

Piens un saldējums

 Piena un citu olbaltumvielas saturošu produktu traipi jātīra ar siltu, nevis karstu ūdeni, jo tad olbaltumvielas sarec un ir grūti iztīrāmas. Vilnas apģērbiem notraipītās vietas piesūcina ar siltu glicerīnu, pēc 10 minūtēm izmazgā ar siltu ziepjūdeni un skalo vispirms siltā, pēc tam aukstā ūdenī.

Košļājamā gumija

Ja uz auduma nokļuvusi košļājamā gumija, apģērbu ievieto plastmasas maisiņā un 30–45 minūtes patur saldētavā. Tad lipeklim vajadzētu nonākt nost. Ja pēdas tomēr paliek, pirms mazgāšanas apģērbu iemērc etiķūdenī.

Krāsa

Eļļas krāsas traips tūlīt jāierīvē ar degvīnu. Pēc tam audumu uz vairākām stundām iemērc šķidrumā, kurā vienādās daļās sajaukts karsts etiķis un piens. Ja tas nelīdz, notraipītais apģērbs jānes uz ķīmisko tīrītavu.

Līme

Izkaltušu līmi apstrādā ar etiķī samērcēta drāniņu tik ilgi, kamēr līme nonāk nost.

Matu krāsa

To izņem ar ožamā spirta un ūdeņraža pārskābes maisījumu (1 : 1).

Asinis

Apģērbs nekavējoties jāizskalo vēsā ūdenī. Ja nepieciešams, tas vairākas stundas jāmērcē ūdens un veļas ziepju maisījumā. Neiztīrītu apģērba gabalu nedrīkst likt veļas žāvētājā, jo tad traips var palikt uz visiem laikiem.

Olu traipi

Svaigus olu traipus tīra ar ūdeni, kam pievienots ožamais spirts. Tos cenšas iztīrīt pēc iespējas ātrāk, jo olās ir vielas, kas ar laiku pārvēršas nešķīstošos savienojumos, kuri ir praktiski neuzveicami.

Ja olas radītais traips tomēr kādu laiku pastāvējis, var līdzēt glicerīns. To sasilda līdz 35 – 40 grādu temperatūrai un ar suku ieberž audumā. Pēc pārdesmit minūtēm izskalo ar siltu ūdeni.

Smaržu traipi

Tie izzūd, ja paberzē ar spirtā vai degvīnā samērcētu drāniņu. Ja traips jau iestāvējies, to var censties likvidēt ar ožamā spirta un ūdeņraža pārskābes maisījumu.

Kosmētika

Viens no grūtāk iztīramajiem traipiem. Ja kosmētika nokļūst uz kašmira, vilnas vai zīda audumiem, tad gan labāk to tīrīšanu nodot ķīmiskajā tīrītavā. Citiem audumiem, sākumā uzmanīgi noņem kosmētikas paliekas no auduma, un tad ar mitru, baltu dvieli uzmanīgi tīri traipu, virzienā uz traipa centru. Vienmēr tīri ar aukstu ūdeni, un centies daudz neberzēt – pretējais tikai iesēdinās traipu auduma šķiedrās dziļāk.

Cits triks – uzpūst matu laku traipam, paturēt pāris minūtes un notīrīt ar balto dvieli.

Kādus tautas līdzekļus pielieto traipu tīrīšanai?

 1. Citrona sula. To var uzspiest uz auduma, ļaut tai nostāvēties neilgu laiku un tad audumu izmazgāt veļasmašīnā vai ar rokām, lietojot veļas ziepes. Citrona sulai ir balinošs efekts, tāpēc tumši vai krāsaini audumi jātīra ļoti piesardzīgi.

 2. Citronskābe. Uzber uz samērcēta traipa un aptuveni 15 minūtes ļauj tai izvilkt traipu no auduma šķiedrām. Pēc tam audumu vairākas reizes izmazgā.

 3. Zobu pasta. Traipu ierīvē un pēc neilga laika izskalo. Taču arī vairumam zobu pastu ir pievienotas balinošas sastāvdaļas, kas var gan pabalināt audumu, gan veidot izdilumu.

 4. Ūdeņraža pārskābe, ožamais spirts vai degvīns. Ar tiem var apstrādāt traipu. Ūdeņraža pārskābe un ožamais spirts noteikti jāizskalo.

 5. Vārāmā sāls šķīdums. 1 tējkarote sāls uz pusglāzi ūdens palīdzēs izmazgāt zāles traipus.

 6. Etiķis. To dažkārt iesaka arī kā līdzekli, ko pievienot mazgāšanas laikā, lai labāk izskalotos pulvera daļiņas un netīrumi. Taču jārēķinās, ka ar etiķi var pazust ne vien traips, bet redzami pabalēt arī apģērbu krāsas.

 7. Glicerīna uzpilināšana uz traipa.  

No kā vajadzētu izvairīties tīrot traipus?

 • Nelieto ļoti spēcīgus vai balinošus līdzekļus.

 • Neberz stipri – tā var noberzt ne tikai traipu, bet arī auduma krāsu.

 • Nemazgā ļoti karstā ūdenī (90 grādu vai augstākā temperatūrā) – tas negarantē, ka traips pazudīs. Neignorē ražotāja norādījumus, kā kopt audumu un kādi tīrīšanas līdzekļi tam piemēroti.

 • Neatstāj tīrīšanas līdzekli uz traipa ilgāk, nekā teikts tā lietošanas instrukcijā.

 • Ķeroties pie traipu izņemšanas, jebkuru vielu iedarbība vispirms jāizmēģina uz auduma atgriezuma vai vīļu iekšpusē.

 • Notraipītā vieta jātīra no auduma kreisās puses.

 • Zīda un vilnas audumu tīrīšanai labāk lieto mīkstu švammīti. Izturīgākiem audumiem piemērotāka būs suka ar vidēji mīkstiem sariem.

 • Lai traipu vēl vairāk nepalielinātu, to tīri no traipa malas virzienā uz centru, šādi tīrot, traips neizplūst un nesabojā apģērbu.

 • Tīrīšanu sāk ar vājas koncentrācijas šķīdumu, to pakāpeniski nomainot pret stiprāku.