Kā izvēlēties fotokameru?

Jūs jautāsiet – vai tagad tik jaudīgu viedtālruņu ērā vēl ir nepieciešama fotokamera? Tomēr atsevišķs fotoaparāts vienmēr būs uzmanības vērts rīks, kas ļaus jums izcelties no kopējā pūļa, kā arī ļaus uzņemt patiešām augstas kvalitātes bildes un video. Šajā rakstā pastāstīsim, kā izvēlēties fotoaparātu savām vajadzībām, ņemot vērā jūsu gaumi, paradumus un lieki nepārmaksājot.

Digitālās fotokameras

Digitālās fotokameras ir ļoti līdzīgas vienkāršiem, elektroniski fokusējamiem filmiņu fotoaparātiem: tām ir skatu lodziņš, zibspuldze, kontroles panelis, kurā redzams uzņemto attēlu skaits, atlikušie bateriju resursi utt. Būtiskā atšķirība starp parasto filmiņu kameru un digitālo kameru ir attēla saglabāšana. Parastajā kamerā gaisma projicējas uz jutīgas filmiņas, kuru pēc tam speciāli apstrādā laboratorijā. Tiek izgatavoti negatīvi, no kuriem var taisīt fotogrāfijas. Digitālajā kamerā gaisma projicējas uz jutīgas matricas, kura pēc tam šo gaismu pārveido signālā, ko apstrādā fotoaparāta procesors un saglabā attēlu atmiņas kartē. Attēlu vēlāk var apstrādāt datorā vai arī izdrukāt ar printeri.

Digitālās fotokameras nepārtraukti tiek pilveidotas un kļūst arvien labākas un labākas. Un arī to cenas kļūst arvien pievilcīgākas.

Digitālo fotokameru iedalījums

Digitālo fotokameru piedāvājums ir ārkārtīgi plašs. Kā šajā izvēlē neapjukt un nepārmaksāt? Pavisam vienkārši. Vispirms jums jāsaprot, ar ko šīs fotokameras atšķirās un kas ir tas, kas tiešām jums nepieciešams.

  • Kompaktkamera

Kompaktkamera ir neliela izmēra digitālā kamera, kas izmanto automātiskus iestatījumus. Viss, kas jums jādara ir jānospiež poga un fotokamera visu izdarīs jūsu vietā. Lai gan kompaktkameras bieži tiek uzskatītas par visvienkāršākajām fotokamerām, mūsdienās ir grūti nodalīt vienkāršu kompaktkameru no ļoti augstas kvalitātes un veiktspējas kameras. Kompaktkamera būs piemērota tiem, kas nevēlas iedziļināties fotokameru iestatījumos, bet vēlas augstākas kvalitātes attēlus. Liels pluss telefona fotokameras aizstāšanai ar kompaktkameru ir lielāka drošības sajūta, ka pēkšņi nebeigsies baterija, vai būs pilna atmiņa. Protams, arī ar fotokameru šī problēma var rasties, bet vismaz tas nenozīmēs vienlaicīgi zaudēt arī telefonsakarus.

  • Hibrīdkamera jeb “mirrorless camera”

Hibrīdkamera ir vidusceļš starp kompaktkameru un digitālo spoguļkameru. Tai tāpat kā spoguļkamerai ir maināmi objektīvi, taču tā savā darbības principā neizmanto optisku spoguli un optisku skatu meklētāju. Pēdējo pāris gadu laikā šīs kameras ir ieguvušas ļoti lielu popularitāti, jo attēla kvalitātes, iespēju un arī cenas ziņā tās ir ļoti pietuvojušās digitālajām spoguļkamerām. Kā mīnusu varētu minēt pagaidām vēl ierobežoto objektīvu izvēles daudzumu un lēno fokusēšanas sistēmu. Arī baterija būs nedaudz mazāka kā spoguļkamerai, kas nozīmē, ka tās veiktspēja būs īsāka.

  • Spoguļkamera

Šī ir klasiskākā profesionālo fotogrāfu kamera. Tā izmanto prizmu un kustīgu spoguli, kas ļau apskatīt fotogrāfējamo objektu tieši caur objektīvu. Šīs kameras arī tomēr tiek iedalītas divās apakškategorijās: pilna kadra kameras un “crop” kameras. Tas nozīmē, ka pilna kadra kamerā tiek izmantots “full frame” sensors, bet “crop” kamerā sensora izmērs ir nedaudz mazāks, kas ietekmē attēla kvalitāti. Pilna kadra kameras būs ievērojami dārgākas kā “crop” kameras, bet arī attēla kvalitāte būs daudz augstāka. Ja tikai uzsāciet savas fotogrāfa gaitas, tad noteikti sākumam pietiks ar “crop” kameru. Šī sistēma ir salīdzinoši sarežģīta un, ja esat nolēmis iegādāties šo kameru, pavisam noteikti iesaku pirms iegādes rūpīgi izvērtēt, kādu modeli iegādāties.

Kas būtu galvenās lietas, kas būtu jāņem vērā, izvēloties digitālo fotokameru?

  • Svarīga ir matricas izšķirtspēja jeb megapikseļi. Tā ir nepieciešama, ja vēlaties izdrukāt savas fotogrāfijas, ne tikai mazajā standartizmērā. Mūsdienās tirgū tiek piedāvātas fotokameras sākot no 12 līdz 24 un vairāk megapikseļiem, kas skaitās jau ļoti laba izšķirtspēja.
  • Sensors. Spoguļkamerās, kas ir paredzētas iesācēju līmenim ir CCD veida sensori, tādi paši kā kompaktkamerās. Šāda veida sensoru ražošana ir lētāka, bet tiem nav augsta jūtības pakāpe un rezultātā pie slikta apgaismojuma attēlos parādās vairāk trokšņu. Daudz dārgākām kamerām pielieto CMOS veida sensorus, kuri ir daudz jūtīgāki un ar zemāku trokšņa līmeni. Visi sensori, kuri tiek uzstādīti spoguļkamerās ir daudz lielāka izmēra salīdzinājumā ar kompaktkamerām, kas ļauj tām uzņemt vairāk gaismas un nodrošina augstāku attēla kvalitāti. Kas attiecas uz hibrīdkamerām, ja vēl pirms pāris gadiem viens no argumentiem, kāpēc cilvēki deva priekšroku spoguļkamerām, bija sensora izmērs, kas hibrīdkamerām ierasti bija mazāks kā spoguļkamerām, līdz ar to nebija iespējams sasniegt vienāda līmeņa kvalitāti, tad nu jau vairākus gadus ir pieejamas hibrīdkameras ar pilna izmēra sensoru. Jo lielāks ir sensors, jo labākas kvalitātes attēlus var uzņemts, bet tas arī attiecīgi sadārdzina kameras cenu.
  • Darbības ātrums. Spoguļkameras ir mazliet ātrākas par kompaktkamerām un hibrīdkamerām, it sevisķi kas attiecas uz ieslēgšanu un fokusēšanu, pie tam tām praktiski nav aiztures nospiežot uzņemšanas pogu.
  • Akumulatora darba laiks. Ja Jūs plānojat vairāk fotografēt vietās, kur nav elektrības rozetes, tad jāpameklē fotoaparāts ar labu akumulatora darba laiku vai vismaz ar maināmu akumulatoru. Tiesa, tādā gadījumā gatavojieties pirkt arī atsevišķus akumulatorus.
  • Manuāla uzstādījumu veikšana. Ja kompaktkamerām kā noteikums ir tikai automātiski ieprogrammētais uzstādījumu režīms, tad spoguļkamerām ir iespēja pašam uzstādīt iestatījumus atkarībā no vajadzībām un vēlmēm. Šāda iespēja ļauj sasniegt daudz kvalitatīvāku rezultātu un atklāt savu radošo potenciālu. Arī hibrīdkamerām vairums modeļu ietver manuālās funkcijas.
  • Izmērs. Kompaktkameras ir ļoti mazas, tās viegli paņemt visur līdzi. Lielākoties kompaktkameru bez problēmām varēsi ievietot jakas vai bikšu kabatā.  Hibrīdkamera izmēra ziņā būs kaut kas pa vidu starp digitālo spoguļkameru un kompaktkameru. Iespējams, nevarēsi to ielikt kabatā, bet visticamāk nebūs jāpērk speciāla mugurssoma, kurā pārnēsāt kameru. Spoguļkameras noteikti būs vislielākās no visām iepriekš aprakstītajām kamerām. Bieži fotografējot būs jāņem līdzi pat vairākas mugurassomas ar objektīviem, gaismām, statīviem utt.
  • Vienmēr ļoti svarīgs ir fotokameras objektīvs. Tas ir maināms vai integrēts. Pieredzējuši lietotāji parasti izvēlas fotokameras ar maināmiem objektīviem. Tad, iegādājoties objektīvu, var izvēlēties sīkāk – vai vajadzīgs objektīvs ar tuvinājuma iespēju, platleņķa, šaurleņķa utt. Kit objektīvi vairumā gadījumu ir pielāgoti universālam fotografēšanas stilam. Taču zināmas priekšrocības ir arī fotoaparātiem ar fiksētajiem objektīviem. Tie parasti ir mazāki izmēra un svara ziņā. Ar šādu fotoaparātu ir vieglāk fiksēt kadrus. Un, ja esat parasts lietotājs, diez vai iegādāsieties vēl otru objektīvu.
  • Video ieraksti. Ja Jūs plānojat iegādāties digitālo fotoaparātu nevis fotografēšanai, bet video ierakstu filmēšanai, vai arī tas būs galvenais Jūsu jaunā fotoaparāta izmantošanas veids, tad Jums jāmeklē ierīces ar iespēju filmēt ierakstus ar izšķirtspēju 4K. Kodeki AII-I, sensoru ekrāna vadība, iespēja mainīt krāsu toņus, kadru skaits sekundē utt. – tam visam ir ļoti svarīga nozīme. Svarīga ir arī audio kvalitāte, kas bieži vien ir lielākais trūkums ar digitālo fotokameru uzņemtām filmiņām. Tomēr jāņem vērā, ka fotokameras primārais uzdevums ir fotografēšana, bet video uzņemšanai ir domāta videokamera.
  • Izvēloties fotoaparātu, svarīgs aspekts ir arī tā cena. Fotogrāfija ir dārga aktivitāte. Ja plānojat ar to nodarboties tikai tāpēc, ka vēlaties izvietot skaistas bildītes sociālajos tīklos vai iemūžināt ģimenes ainiņas, tad iesakam iegādāties fotoaparātu bez maināma objektīva. Taču, ja vēlaties ar fotogrāfēšanu nodarboties jau nopietnāk, tad nāksies pirkt gan dažādus objektīvus, gan citus aksesuārus. Vēl iesakām sekot līdzi dažādām akcijām, kad iespējams iegādāties fotoaparātus par daudz zemākām cenām.
  • Lietotāju atsauksmes. Internetā var atrast forumus, kuros apspriež digitālās kameras. Tur var iepazīties ar lietotāju atsauksmēm, apskatīt attēlus. Labāk uzticēties citu vērtējumam nekā pašam kalpot par izmēģinājuma trusīti.

Nobeigumā

Ja tomēr vēl nespējat izvēlēties sev piemērotāko fotokameru, mēģināsim visu nedaudz vienkāršot.

Ja jūs vēlaties aizstāt savu telefona fotokameru ar atsevišķu ierīci, kas nebūs sarežģīta, dārga un sniegs augstākas kvalitātes attēlus – izvēlieties kompaktkameru.

Ja vēlaties ko nedaudz mazāku par spoguļkameru, bet nevēlaties zaudēt iespēju pašam noteikt, kādus iestatījumus kamera izmantos un vēlaties mainīt dažādus objektīvus – hibrīdkamera jums būs ļoti piemērota.

Ja vēlaties kļūt par profesionālu fotogrāfu ar neierobežotām iespējām, tad labākā kamera jums būs digitālā spoguļkamera.