Kā izvēlēties telti?

Mūsdienās tūrisma teltis ir diezgan plaši pieejamas tirgū un atšķiras gan pēc to īpašībām, gan pēc cenu diapazona. Tālāk tiks aprakstīti vairāki nosacījumi, kas jums palīdzēs izvēlēties labāko telti jūsu vajadzībām un pieņemt izdevīgāko lēmumu.

Vasarā viena no tīkamākajām nodarbēm – būšana pie dabas, nakšņošana svaigā gaisā teltī, atpūta, ugunskura kurināšana, rīta pelde ezerā un citas iespējas, ko piedāvā atpūta pie dabas. Bet, lai droši un veiksmīgi dotos šādā izbraucienā laicīgi jāpadomā un jāsarūpē nepieciešamais un atbilstošais ekipējums. Pats galvenais, kas nepieciešams, ja vēlamies pavadīt nakti ārā – laba un kvalitatīva telts.

Telšu veidi

Pamatā teltis dalās vairākās kategorijās – pēc to izmantošanas veidiem, cilvēku skaita ietilpības un sezonalitātes. Pēc izmantošanas veidiem izšķir kempinga, vasaras, piedzīvojumu, ekspedīciju un ceļojumu teltis.

Vasaras teltis labi piemērotas īsiem pārbraucieniem un nakšņošanai siltos apstākļos, parasti tās nav ar lielu mitrumizturības rādītāju, tādēļ tās vairāk piemērotas tiem cilvēkiem, kas reti plāno nakšņot pie dabas, bet lieti noderēs tiem, kam uz ātru roku vajadzīga vienvietīgā vai divvietīgā telts, piemēram, ja plānots atpūsties pie dabas tikai vienu reizi un vēlāk par to aizmirst.

Kempinga teltis ir izmērā lielākas un vairāk derēs aktīvām draugu kompānijām un ģimenēm, kas plāno doties biežos izbraucienos ar auto un, kam svarīga telts lielā ietilpība.

Piedzīvojumu telts derēs tiem, kas plāno regulāru nakšņošanu pie dabas, turklāt plāno to darīt ne tikai vasarā, bet arī pārējos gadalaikos. Kā jau vēsta nosaukums, ekspedīciju un ceļojumu telts paredzēta ārvalstu apmeklēšanai, kad klimatiskie apstākļi var būt visdažādākie un svarīga ir īpašā telts noturība pret sniegu, lietu un vēju, parasti šīs teltis ir vissezonas un paredzētas kaislīgiem pasaules apceļotājiem.

Lietas, kas noteikti jāņem vērā, izvēloties telti:

Telts svars.

Jāatceras, ka teltij jābūt arī gana vieglai, ērti saliekamai un pārnēsājamai. Tāpēc, pirms iegādāties telti, jāpievērš sevišķa uzmanība tās tehniskajos parametros norādītajam svaram. Protams, telts svaram nav īpašas nozīmes, ja pārgājienā plānots doties ar automašīnu, tomēr smagas telts nešana pārgājiena apstākļos, kad gari ceļa gabali mērojami kājām, var tikai apgrūtināt.

Telts augstums.

Parasti teltis, kas paredzētas mazākam skaitam cilvēku ir zemākas, nekā lielākam skaitam cilvēku. Ja esat gara auguma, iesakām iegādāties telti, kas paredzēta lielākam skaitam cilvēku (4 un vairāk).

Augsta mitrumizturība.

Laika apstākļi mēdz būt mainīgi un neparedzami, tādēļ, lai pārgājiena laikā nenāktos piedzīvot nepatīkamus brīžus, līdzi jāizvēlas ņemt telti ar pēc iespējas lielāku mitrumizturību. Pirms iegādāties telti šim rādītājam jāpievērš sevišķa uzmanība. Sīku lietutiņu, protams, pārdzīvos arī telts, kuras mitrumizturības rādītājs ir 1000 mm, tomēr, ja nevēlamies samirkt stiprās lietus gāzēs, tad jāizvēlas telts ar vismaz 2000 mm mitrumizturības rādījumu.

Vērtējot pēc šuvēm – jo kvalitatīvāka telts, jo blīvākas tās šuves. Labākām teltīm šuves papildus apstrādātas ar ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu.

Ventilācija.

Kad nakšņojam teltī, svārstoties gaisa temperatūrai un gadījumos, ja teltī nakšņo vairāk par diviem cilvēkiem, rodas kondensāts, kas liek tur justies kā pirtī un krietni apgrūtina elpošanu. Tādēļ īpaša uzmanība jāpievērš telts ventilācijas sistēmai. Sevišķi labi, ja teltij ir divas izejas, kas nozīmē, ka ventilācija teltī noritēs godam. Tāpat jāatceras, ka vasarās, sevišķi pie dabas krūts, mūsu miegu apgrūtinās uzbāzīgie odi, tādēļ teltij noteikti jābūt aprīkotai ar pretodu tīklu.

Stabila konstrukcija

Telts konstrukcijas ziņā ir pieejamas divu veidu teltis – tuneļa tipa vai kupolveida teltis. Izmēros mazākās teltis biežāk ir tuneļveida, lielākas – kupolveida. Tuneļveida teltīs būs vairāk vietas, tomēr jumts krietni plakanāks, turklāt tuneļveida teltīm vienmēr nepieciešami papildus sānu stiprinājumi.

Svarīgi ir tas, lai telts konstrukcija būtu viegli stabilizējama ar loku un atsaišu palīdzību. Daudz stabilāka un noturīgāka pret visiem dabas apstākļiem būs telts ar krustveida lokiem, jo vairāk loku ir ieplānots telts konstrukcijā, jo stabilāka tā būs. Telts loki tiek ražoti no dažādiem materiāliem un no tā arī būs atkarīgs telts kalpošanas ilgums. Stikla šķiedras un alumīnija telts loki būs noturīgāki un kalpos daudz ilgāk, nekā plastmasas.

Telts priekštelpa.

 ļaus atbrīvot „dzīvojamo telpu” no liekām mantām, bet sliktu laikapstākļu gadījumā priekštelpā varēs ierīkot virtuvi (protams, ja Jums ir gāzes deglis).

Guļamistabu daudzums. 

Ja pārsvarā ceļojat ar draugiem vai bērniem, vajadzētu padomāt par guļamistabu daudzumu, lai varētu atpūsties, viens otru netraucējot.

Slāņu daudzums.

Vienslāņa teltis ir vieglākas par divslāņu teltīm. Ja izvēlieties vienslāņa telti, tad vajadzētu izvēlēties telti ar lodziņu/-iem, pretējā gadījumā no izelpas teltī krāsies kondensāts.

Divslāņu telts sastāv no iekšējās telts un ārējās telts. Parasti iekšējā daļa ir no viegla un gaisa caurlaidīga materiāla. Kvalitatīvākām teltīm šī daļa ir no elpojoša neilona. Svarīgs faktors ir, lai telts iekšpusē ir grīda.

Telts virsējā daļa parasti ir no impregnēta neilona, kas Jūs pasargās no nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Savukārt, gaiss, kas uzkrājas starp iekšējo un ārējo telti kalpo kā termoss – uzglabā iekšējās telts siltumu. Divslāņu teltīm gaisa kondensāts uzkrājas uz ārējās telts klājuma. Tāpēc kvalitatīvām divslāņu teltīm attālums starp iekšējo un ārējo telti ir 7-10 cm – lai šie slāņi nesaskartos un kondensāts nesakrātos iekšējā teltī. Uzstādot divslāņu telti tā ir īpaši rūpīgi jānostiepj, lai lietus laikā telts neieliektos un telts nezaudētu savu divslāņu telts efektu.

Kur iegādāties telti?

Telts meklējumi parasti aizved uz specializēto veikalu vai tūrisma nodaļu lielveikalā. Taču tās nav vienīgās opcijas, kur meklēt telti savām vajadzībām. Ērts un mūsdienīgs risinājums ir interneta veikali, kur ātri un vienkārši var aplūkot piedāvājumus, salīdzināt tos un izdarīt labāko izvēli. Taču, izvēloties piemērotāko internetveikalu pirkuma veikšanai, nevajadzētu vadīties tikai pēc pievilcīgākās cenas. Pirmkārt, jāņem vērā tas, cik ilgi internetveikals darbojas – jo ilgāks tā pastāvēšanas laiks, jo uzticamāks tas ir. Diemžēl ik pa laikam mēdz uzrasties internetveikali, kas piedāvā preces par aizdomīgi vilinošām cenām, taču, kad prece ilgstoši netiek piegādāta vai arī tā saplīsusi un nepieciešams garantijas remonts, veikala vairs nav. Uzmanību vajadzētu pievērst arī klientu atsauksmēm. Ar tām iespējams iepazīties gan internetā, piemēram, konkrētā veikala “Facebook” lapā, gan apjautājoties draugiem un paziņām, kuri šajā veikalā veikuši pirkumu.

Pērkot telti noteikti jāpievērš uzmanība papildus “ekstrām”. Piemēram, vai telts iekšienē ir kabatas mantu novietošanai? Cilpiņa griestos lukturim? Ērts telts iepakojums? Vai teltij ir vairākas izejas. Ļoti neērts risinājumiem ir viena sānu izeja, kas nozīmē, ka visi teltī guļošie spiesti rāpties pāri tam, kurš tuvāk izejai. Savukārt teltij ar divām sānu izejām šādu problēmu nav.

Noderīgi padomi

Kad esat izvēlējušies piemērotāko telts veidu un modeli, tikpat svarīgi ir parūpēties arī par guļammaisu. Tam ir jābūt ar labu siltumizolāciju, gaisa caurlaidīgam un vieglam pēc svara. Iegādājoties guļammaisu, pievērsiet uzmanību uz iepakojuma sniegtajām norādēm par to, kādam temperatūras intervālam guļammaiss ir paredzēts un kādā temperatūrā tas nodrošina vislabāko miegu. 

Lai telts kalpotu ilgāk, pēc katras lietošanas reizes notīriet to. Ja telts samirkusi, izžāvējiet to. Diemžēl šeit rodas zināma dilemma – ja sapakosiet mitru telti, tā sāks pelēt. Savukārt, ja bieži žāvēsiet telti spilgtā saulē, tad UV staru iedarbībā telts materiāls ar laiku kļūs arvien trauslāks. Tādēļ, ja vien iespējams, vienmēr žāvējiet telti ēnainā vietā.