Kā kopt un tīrīt veļasmašīnu?

Kā kopt un tīrīt veļasmašīnu?

Lai arī sākotnēji nemaz nešķiet, ka būtu vajadzība tīrīt vai kopt veļasmašīnu, tomēr arī šī sadzīves tehnika ir jākopj, lai tā ilgi kalpotu, veicot savus tiešos pienākumus – izmazgāt veļu tīru. Lai arī var likties, ka veļasmašīna pati sevi mazgā brīžos, kad tiek mazgāta veļa, tomēr jāatceras, ka ar laiku veļas mašīnā sāk parādīties nogulsnes un netīrumu nosēdumi. Lai neaizlaistu to tik tālu, ka ir nepieciešama santehniķa palīdzība, ir vairāki paņēmieni, kā regulāri uzturēt savu veļas mašīnu tīru.

Veļasmašīnas pulvera nodalījums

Pirms jebkura veida veļas mašīnas uzkopšanas nepieciešams to atvienot no strāvas. Visbiežāk nepieciešams tīrīt nodalījumu, kurā tiek bērts veļas pulveris un mīkstinātājs. Šo nodalījumu ir paredzēts izņemt, lai to varētu izmazgāt. Atkarībā no tā, vai tiek izmantots šķidrais vai beramais veļas līdzeklis, būs atkarīgs, cik ļoti nepieciešama tīrīšana – citam pietiks ar vienkāršu izslaucīšanu ar lupatiņu, citam būs nepieciešams ņemt palīgā švammīti vai nevajadzīgu zobu birsti, lai iztīrītu grūti pieejamās vietas. Lielu lomu spēlē arī ūdens sastāvs – ja ūdens ir ar augstu dzelzs saturu, tad veļas pulvera nodalījums būs iekrāsojies rūsains. Šādā gadījumā šis nodalījums ir jātīra regulāri, lai nesabojātu mazgājamo veļu.

Filtrs

Lielākajai daļai veļas mazgājamo mašīnu ir iebūvēts filtrs, kas visbiežāk atrodas veļas mašīnas apakšā zem vāciņa. Ik pa laikam būtu lietderīgi šo filtru izņemt un iztīrīt no matiem vai citiem netīrumiem, vienkārši iztīrot un izskalojot. Noteikti atceries pielikt kādu lupatu vai dvieli, kad ņem ārā filtru, jo no tā var iztecēt ūdens.

Veļas mašīnas durvis un blīves

Nākamā vieta, kas noteikti ik pa laikam ir jātīra, ir veļas mašīnas durvis un gumijas blīves, uz kurām krājas ziepju nogulsnes. Šīs vietas var iztīrīt ar mitru lupatiņu, uzmanīgi iztīrot katru gumijas rievu. Ja veļas mašīna ir no sāna atveramā, durvju stilu no pulvera nosēdumiem vajag patīrīt ar mitru lupatiņu vai ziepjūdeni, derēs arī logu tīrāmais līdzeklis. Arī no ārpuses veļas mašīna apput – ik pa laikam notīri to no putekļiem.

Veļasmašīnas mazgāšana no iekšpuses

Nereti cilvēki pēc kāda laika sāk just nepatīkamu smaku no veļas mašīnas. Tas nozīmē, ka ir pienācis laiks no iekšpuses izmazgāt pašu mašīnu – visefektīvākie ir citronskābe vai etiķis, ko ieber/ielej veļas pulvera vietā, ieslēdz mašīnu uz karstāko programmu un ļauj tai mazgāties tukšai visu pilnu ciklu. Šādā veidā tiks likvidēti kaļķakmens nosēdumi, iztīra veļas mašīna no iekšpuses no netīrumiem un smakām.

Veikalos ir nopērkami arī ķīmiskie līdzekļi, kas paredzēti, lai uzturētu veļas mašīnu tīru – speciāls pulveris vai tabletes, kas ir jāpievieno katrā mazgāšanas reizē. Veļas pulveris mazgā drēbes, bet šis produkts – veļas mašīnu, lai tajā nekrātos kaļķakmens nogulsnes un citi netīrumi, kā arī mīkstinās cietu ūdeni, no kā smako ne tikai veļas mašīna, bet arī izmazgātās drēbes. Noteikti atceries, ka pēc mazgāšanas nevajag vērt ciet veļas mašīnas durvis – tai ir jāizžūst, lai tā nesasmaktu un nepelētu.

Ja veļa netiek mazgāta 60 un 90 grādu temperatūrā, piemēram, dvieļi un gultas veļa, bet pārsvarā izmantotas programmas ar 30 un 40 grādiem, tad vismaz reizi mēnesī veļas mašīna uz karstāko programmu ir jāizmazgā kaut tukša. Jo tikai šādā temperatūrā aiziet bojā mikrobi, kas ir vainojami pie nelāgās smakas.

Izvēlies atbilstošu mazgāšanas līdzekli un programmu

Dažkārt pie netīras un smakojošas veļas mašīnas ir vainojama neatbilstoša mazgājamā līdzekļa izvēle vai dozēšana – uz katra mazgājamā līdzekļa ir norādīts līdzekļa daudzums, kas ir atbilstošs ne tikai veļasmašīnas ietilpībai, bet atkarīgs arī no ūdens cietības un drēbju netīrības pakāpes. Ja pulveris tiks lietots pārāk lielā daudzumā, mašīna ne tikai nespēs izskalot drēbes, bet arī pastiprināti veidosies pulvera nosēdumi, kas būs pie vainas veļasmašīnas smirdēšanai. Lai arī pieredze rāda, ka labāk izskalojas šķidrais mazgāšanas līdzeklis, tomēr no beramā pulvera veidojas mazāk putu un līdz ar to arī nogulsnes. Arī veļas mīkstinātājs nenāk par labu veļas mašīnas iekšējai tīrībai. Noteikti jāpievērš uzmanība atbilstošas programmas izvēlē, kas ir atkarīga no mazgājamo drēbju materiāla.