Kā pareizi kopt apavus

Ielas apaviem ir nepieciešama regulāra kopšana gluži tāpat kā sejas un roku ādai. Tie katru vakaru ir jānotīra, jāizžāvē, jāpabaro, kā arī ik pa laikam jānoklāj ar speciāliem aizsardzības līdzekļiem. Ja ievērosiet šajā rakstā turpmāk minētos vienkāršos apavu kopšanas noteikumus, tie kalpos ne vienu sezonu vien.

Jāapzinās – ja apavus nekopj, pat par visdārgāko naudu iegādātie un augstākās kvalitātes zābaki un kurpes ātri vien zaudēs savu formu un izskatīsies novalkāti. Ziemas sezonā tas ir īpaši būtiski, jo ikdienas stihiju – mitruma, sniega, sala, sviedru, sāls, strauju temperatūras maiņu, biežas samirkšanas un izžūšanas – iespaidā var tikt sabojāti pat vislabākie zābaki. 

Pirmapstrāde

Apavi, pirms tos sāk valkāt, noteikti jāapstrādā ar pretmitruma līdzekli – impregnētāju. Protams, ražotājs ir jau uzklājis atbilstošus krēmus, taču apavi pēc ražošanas uzreiz nenonāk pie īpašnieka, kādu laiku pastāv noliktavu un veikalu plauktos, kur āda apkārtējās vides ietekmē kļūst sausāka. Kad apavus pirmoreiz noklāj ar pretmitruma līdzekli – impregnētāju, tam jāļauj ievilkties vismaz 24 stundas. Turpmāk jāapstrādā iepriekšējā vakarā, mirkli pirms došanās laukā nav jēgas to darīt, jo līdzeklis nepagūst ādā iekļūt dziļāk.

Apavu kopšanas līdzekļu ražotāji katrs piedāvā savu pretmitruma līdzekļu versiju. Tie lielākoties ir universāli – piemēroti visiem materiāliem, no kā ražoti zābaki vai kurpes.

Pēc pirmapstrādes apavi ar impregnējamo līdzekli jāapstrādā retāk – ja laukā līst lietus vai ir slapjdraņķis, pāris reižu nedēļā, ja sauss, reizi mēnesī. Šis līdzeklis gan pabaro ādu, gan aizver ādas poras, tādējādi apgrūtinot mitruma iekļūšanu apavos.

Ikdienas rituāls

Zābaku un kurpju ikdienas kopšanas arsenāla neiztrūkstoša sastāvdaļa ir apavu krēms. Gluži kā zobu tīrīšanai vakaros par ieradumu vajadzētu kļūt kurpju vai zābaku kopšanai un ieziešanai ar krēmu vai vasku. Piemēram, vietējā ražotāja “Seal” apavu krēmi ar zīmolu “Vici” gan labi aizsargā, gan baro, gan pievienotais dabīgais vasks apaviem piešķir spīdumu, šajā nolūkā var izmantot arī apavu vasku. Tas veiks visas tās pašas funkcijas ko krēms, pie tam vēl veidos aizsargslānīti, kas atgrūdīs mitrumu un netīrumus. – Tā gluži nenotiks, ka sausiem apaviem izkāpsiet no dubļu plančkas vai sāls putras, taču mazāks kaitējums gan būs, jo āda poras jau ir piesātinātas ar apavu kopšanas līdzekli, tāpēc sālim grūtāk iekļūt ādas struktūrā.

Ziemā, kad uz pilsētas ietvēm sāk kaisīt sāls un smilšu maisījumu, kas nodara lielu kaitējumu apaviem, tie jātīra vēl rūpīgāk. Vakarā, atgriežoties mājās, zābaki vispirms jānoslauka ar drāniņu, lai noņemtu sāls maisījuma paliekas. – Ja sāls ieēdies ādas porās, vajadzēs izmantot jaudīgāku “artilēriju” – apavu šampūnu vai apavu tīrīšanas putas. Šos līdzekļus ražo gan gludai ādai, gan zamšādai un nabukam.

Apavu tīrīšanas putas it īpaši noderēs zamšādas zābaku un kurpju valkātājiem. Neiztikt arī bez šim apavu materiālam paredzētajām birstītēm, ar kurām iespējams gan uzbužināt zamšu, gan iztīrīt nelielus traipus un apavu salaiduma vīles. Savukārt brīdī, kad zamšādas apavi zaudējuši savu sākotnējo krāsu, var izmantot krāsas atjaunotāju, piemēram, poļu ražotāja Coccine piedāvāto zilo, brūno vai melno krāsu, kas fasēta aerosola flakonā.

Zamšādu un nubuku nedrīkst mazgāt. Tauku traipus izņem ar karstu ūdeni vai šķīdinātāju. Zamšādu var labi notīrīt, ja patur virs tvaika, bet pēc tam tīra ar īpašu birstīti. Ja zamšādas apavi ļoti netīri, tos tīra ar ziepjūdeni, kam pievienots ožamais spirts. Pēc tīrīšanas vēlams apstrādāt ar mitrumu aizturošu preparātu.

Savukārt lakādas apavus nav ieteicams valkāt, ja gaisa temperatūra ir zemāka par 0 grādiem, jo tad tie plaisā. Izmantojiet arī speciālos kopšanas un aizsardzības līdzekļus, kas atjaunos lakādas spīdumu. Vienkāršai lakādas tīrīšanai izmantojiet mitru auduma lupatiņu.

Divi pāri

Lai zābakus vai kurpes ilgāk uzturētu nevainojamā kārtībā, vajadzētu būt vismaz diviem sezonas apavu pāriem. Kamēr viens žūst un atkopjas pēc valkāšanas, otru velk kājās un dodas ielās. – Uz apaviem iedarbojas ne vien ārējās vides apstākļi, bet tiem kaitējumu nodara arī valkātājs, piemēram, svīstot kājām, apavi kļūst mitri no iekšpuses. Lai novērstu apavu mitrināšanu no iekšpuses, var izmantot ieliekamās zolītes, kuras vakarā izņem un izžāvē.

Zābakus vai kurpes noteikti nedrīkst žāvēt uz radiatoriem vai karstas krāsns, jo tādējādi tiks sabojāts gan materiāls, no kā ražoti apavi, gan zole, kas var sākt plaisāt. Lai atvieglotu žāvēšanas procesu, ražotāji piedāvā elektrisku ierīci – žāvētāju. Katrā zābakā vai kurpē ieliek pa pelītei, ieslēdz ierīci un dažas stundas ļauj tai darboties. Žāvētājs, sakarstot līdz +30 °C, vienmērīgi izžāvē samirkušos apavus. Pēc tam no rīta ar baudu varēsit uzvilkt siltus zābaciņus.

Noderīgi padomi:

 • Ja kurpes ir pārāk šauras, piebāziet tās pēc iespējas ciešāk ar saburzītu, mitru avīzi vai nomizotiem kartupeļiem. Ļaujiet lēnām izžūt, pēc tam velciet kājās.

 • Paildziniet korķa papēžu kalpošanu, pārklājot tos ar caurspīdīgu nagu laku.

 • Nelieciet kurpes cieši vienu pie otras. Ja tā darīsiet, tās zaudēs formu un sāks ātrāk nelabi ost ventilācijas trūkuma dēļ. Labākā izvēle ir garderobe ar īpašiem nodalījumiem apaviem.

 • Nekad neglabājiet kurpes plastmasas maisiņā, jo tās nevarēs elpot. Tā vietā izvēlieties audekla maisiņu vai glabājiet kurpes spilvendrānās.

 • Lietojiet kurpju ieliekamos, lai tās saglabātu formu. Lētāka, bet tikpat efektīva alternatīva ir piebāzt apavus ar vecām zeķubiksēm, kas piepildītas ar saplucinātām avīzēm.

 • Kurpju ieliekamo vietā apavu saplakšanu tāpat var novērst, tās piebāžot ar vairākām kārtām sarullētu avīžu.

 • Neļaujiet ādas zolēm uzsūkt ūdeni, laiku pa laikam tās pārklājot ar rīcineļļu.

 • Cietas teļādas kurpes ieziediet ar ūdens un piena maisījumu, lai tās atkal kļūtu mīkstas, pēc tam nospodriniet.

 • Notīriet švīkas no ādas apaviem, norīvējot tās ar vates pikuci, kas samērcēts nagu lakas noņēmējā bez acetona.

 • Lieciet ādas apaviem spīdēt, norīvējot tos ar vazelīnu vai bērnu eļļu. Arī veca āda atgūst mirdzumu, ja to ierīvē ar uz pusēm sagrieztu sīpolu. Atcerieties to pēc tam kārtīgi nopulēt.

 • Ziemā pirms uzvilkšanas ādas kurpes sasildiet, lai to virsma nesasprēgātu.

 • Saglabājiet ādas apavu elastīgumu, uzklājot nedaudz glicerīna.

 • Lai no zamša notīrītu eļļainus traipus, pamēģiniet uzklāt nedaudz talka pulvera un atstājiet to pa nakti, pēc tam ar suku notīriet.

 • Ūdeni un citus traipus no gludas ādas kurpēm notīriet, tās noslaukot ar pusi sīpola vai nelielu daudzumu citrona sulas. Ļaujiet laiciņu iedarboties un tad nospodriniet apavus.

 • Baltas auduma vai audekla kurpes mazgājiet ar rokām vai arī ielieciet tās veļas mazgājamā mašīnā, neieslēdzot žāvēšanas režīmu.

 • Apspurušu kurpju šņoru galus iemērciet caurspīdīgā nagu lakā vai notiniet ar caurspīdīgu līplentu, lai atkal varētu viegli ievērt kurpju caurumiņos.

 • Piesvīdušās kurpēs iesmidziniet talka pulveri, ļaujiet iedarboties pa nakti, pēc tam izpuriniet kurpes.

 • Iekšējās zoles arī var notīrīt ar talka pulveri. Izņemiet tās no kurpēm, uzberiet pulveri tādā pat veidā, ļaujiet iedarboties un tad noslaukiet.

Pašgatavots apavu krēms

Viegli pagatavot bezkrāsainu apavu krēmu gludai ādai no šādām sastāvdaļām:

 • 150 g vazelīna;
 • 10 g bišu vaska granulu;
 • 2 tējkarotes verdoša ūdens;
 • 5 g ziepju pārslu.

Izkausējiet vazelīnu un vasku ūdens peldē, pēc tam pielejiet verdošu ūdeni un ziepju pārslas. Samaisiet ar karoti vai sakuliet ar kuļamo slotiņu. Uzglabājiet stikla pudelē vai burkā. Maisījumu var uzglabāt aptuveni sešus mēnešus. Pēc lietošanas visus izmantotos priekšmetus rūpīgi nomazgājiet.