Kā pareizi nokrāsot griestus?

Lai paša spēkiem pārkrāsotu griestus, vajadzēs daudz pacietības un rūpības. No logiem uz griestiem krīt daudz gaismas, tādēļ pieļautās kļūdas un virsmas defekti būs labi pamanāmi. Šajā rakstā noskaidrosim, kas jāievēro, lai iegūtu vienmērīgi un skaisti nokrāsotus griestus.

Darbarīku un materiālu minimums

mazais rullītis (apmēram 7 cm garš, bet vislabāk izvēlēties tieši stūriem paredzēto rullīti)

lielais rullītis (vislabāk robežās no 20 līdz 28 cm)

krāsu vanniņa (kas atbilst izvēlētā ruļļa izmēram)

kāts, kuram piestiprināt rulli, vai kāpnespapīra līmlente (vidēji 5–6 cm plata)

griestu krāsa

Kādu krāsu izvēlēties?

Populārākā un labākā ir krāsa uz ūdens bāzes, jo tā viegli klājas un nesmird, parasti arī neizraisa alerģisku reakciju. Ja griesti ir slīpi un viegli aizsniedzami, tad ieteicams izmantot mazgājamo krāsu, lai no virsmas varētu nomazgāt netīros traipus, ko radījuši pirkstu nospiedumi, bērnu krītiņi vai putekļu līnijas no plauktiem. Mazgājamā krāsa ir dārgāka nekā parastā, tāpēc, ja griesti ir neaizsniedzami, var pirkt vienkāršo krāsu.

Viens no svarīgākajiem krāsas kvalitātes kritērijiem ir cena, jo ļoti lēta krāsa liks vilties un griestus galu galā var neizdoties nokrāsot.Lai zinātu, cik daudz krāsas vajag, vispirms jānomēra platība. Rēķinies, ka vidējais krāsas patēriņš vienai krāsošanas kārtai ir 1 litrs astoņiem kvadrātmetriem.

Vai var neizmantot krāsu vanniņu un rulli mērkt bundžā?

Lai iegūtu labu rezultātu – nē, nevar. Jo pa vanniņas rievoto daļu notek visa liekā krāsa un rullītis krāsu uzsūc vienmērīgi. Ja rullīti iemērc tieši bundžā, jau ceļot pret griestiem, nolīs daudz krāsas. Savukārt vietā, kur pirmo reizi rullītis skars griestu virsmu, būs liels krāsas pleķis, kuru vairs nevarēs kārtīgi izlīdzināt.

Kas jāizdara pirms griestu krāsošanas?

Pirmkārt, jānoklāj mēbeles un grīda ar plēvi. Pārliecība, ka nekas netiks nosmērēts, ir aplama, jo rullējot rodas mikrolāsītes, kas izšļakstās pa visu telpu. Ja krāsu nenomazgā uzreiz, vēlāk to notīrīt ir gandrīz neiespējami. Otrkārt, jāsaprot, kādi ir griesti: jauni – tikko nošpaktelēts rīģipsis –, vecie, ar krītu apmestie paneļu griesti vai griesti, kas apsisti ar plāksnēm vai nolīmēti ar tapetēm. Tikko nošpaktelētus un ar tapetēm nolīmētus griestus krāso uzreiz (tapetes pārslauka ar mitru lupatiņu, lai atbrīvotu no putekļiem).

Ar plāksnēm apsistiem jāaizšpaktelē naglu un savienojumu vietas, bet, ja griesti apmesti ar krītu, tas jāsamitrina un jākasa nost ar špakteļlāpstu. Kad krīts nokasīts, griestus noberž ar mitru, asu sūkli. Tos nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt ar ziepjūdeni, kā reizēm dzirdēts, jo no ziepēm paliek kārtiņa, pie kuras slikti turas grunts un griestu krāsa.

Kad griesti tīri, no lielākajām plaisām ar papīra nazīti izkasa putekļus un visu, kas drūp, citādi špaktele neturēsies un plaisa kļūs lielāka. Aizšpaktelē lielākās plaisas, virs kurām kā ielāpu uzklāj sietiņu. Ja lielākā daļa griestu ir plaisās, nepieciešama armēšana. Lai pamanītu pat vismazākās švīkas, vislabāk no sāna pielikt prožektoru vai jaudīgu lukturīti. Kļūda ir domāt, ka mazās švīkas varēs aizpildīt ar krāsu. Nevarēs, pēc krāsošanas katra būs redzama. Viss, kas ir nošpaktelēts, obligāti jānoslīpē. Ideālā gadījumā jāizmanto smilšpapīrs Nr. 180, bet nevajadzētu ņemt raupjāku par Nr. 120, jo paliks švīkas. Kad nošpaktelēts un noslīpēts, griesti jānogruntē.

Cik svarīga ir gruntēšana?

Īsā atbilde būtu – ļoti. Jo grunts iesūcas griestu virsmā un tie kļūst viendabīgi. Grunts uzdevums ir nodrošināt, lai krāsa vienmērīgi iesūcas griestos. Tāpēc tieši grunts ir tā, kas lielā mērā nosaka krāsojuma rezultātu. Lai pārbaudītu grunts kvalitāti, pēc gruntēšanas ar plaukstu jāpārvelk virsmai. Ja uz plaukstas ir puteklīši, grunts ir slikta.

Vai var iztikt bez papīra līmlentes?

Pat krāsojot ar māksliniecisku precizitāti, krāsa nopilēs. Tāpēc, lai pasargātu virsmas, kas nav jākrāso, jāizmanto speciāla papīra lente. Nopērkamas dažādu platumu līmlentes, bet, ja vajag nosegt lielāku laukumu, nekā ļauj lentes platums, to liek vienu blakus otrai. Lente jāpielīmē kārtīgi, lai nepaliek gaisa burbulīši, jo tajos var ietecēt krāsa. Drošības labad pēc uzlīmēšanas ar pirkstiem jāizlīdzina negludumi.

Vai ir vienalga, kādu papīra līmlenti izvēlas?

Ne gluži, jo ir līmlentes, kas ļoti stipri pielīp virsmai, tāpēc, tās noplēšot, var noplēst arī daļu no tapetēm vai sienas krāsojuma. Visvienkāršākais padoms: jo dzeltenāka līmlente, jo stiprāk tā pielīp. Tomēr veikalā ieteicams nevis pašam no plaukta paņemt līmlenti, kas patīk, bet pajautāt pārdevējam, kura vislabāk derēs konkrētajam darbam.

Kā pareizi krāsot?

Krāsošana jāsāk ar mazo rullīti un virzienā no loga puses. Ja istabā ir vairāki logi, tad jāsāk krāsot no tā, kurš dod vairāk gaismas: tā būs mazāk redzami krāsošanas negludumi, ja tādi gadīsies. Ar mazo rullīti krāso vietas, kur ar lielo nav iespējams tikt klāt. Sāk krāsot no loga puses un vienas istabas malas, vienā piegājienā jācenšas nokrāsot veselu līniju. Jāstrādā ir rūpīgi, taču gana ātri.

Nedrīkst pieļaut, ka krāsa nožūst, jo nožuvušās līnijas būs redzamas. Rullim visu laiku jābūt mitram, to nevajag izrullēt sausu.Lai rezultāts būtu labs, virsma jākrāso divreiz. Otrreiz krāso, kad pirmā krāsas kārta nožuvusi. Otrreiz krāsot ir grūtāk, jo vairs nav tik viegli saskatāmas jau nokrāsotās slejas. Tāpēc jābūt vērīgam un jāpieskata, lai visi griesti ir noklāti ar otro krāsas kārtu. Jāvēro nokrāsotā sleja: svaiga tā ir mitra un nedaudz spīd. Ar pirkstiem mitrumu nav ieteicams pārbaudīt, jo var palikt pirkstu nospiedumi.

Krāsošana ar pulverizatoru

Ir situācijas, kad krāsot ar otu vai rullīti negribas lielās darbietilpības, pieļaujamās paviršības vai citu apsvērumu dēļ.

Tad būtu vērts apdomāt krāsošanu ar pulverizatoru. Būvmateriālu lielveikalos ir pārstāvētas pašas vienkāršākās krāsošanas ierīces, tādas un līdzīgas var atrast arī internetā, turklāt ar “Bosh”, “Metabo” un citiem populāriem zīmoliem, kam atšķiras vien izsmidzināšanas nianses (AirCoat, SprayControl u.c). Krāsot ar tām var un, iespējams, pat gluži labi, pretējā gadījumā jau vispār neražotu un nepiedāvātu. Taču tīmekļa tirgotavās var ieraudzīt arī pistoles, kas maksā vismaz 250 eiro, un atšķirība nav tikai cenā, bet gan darbības principā, proti, krāsu izsmidzina nevis ventilators, bet gan virzuļsūknis, un spiediens pieaug reizes piecdesmit. Tā ir bezgaisa tehnoloģija (AirlessSpray), kad pistoles rokturī iemontētais elektriskais sūknītis dod līdz 150–160 atmosfēru spiedienu pretstatā 2–3 atmosfērām, ko spēj kompresors ar krāsošanas uzgali vai sadzīves puliverizatori, un tas paver jaunas, plašākas izmantošanas iespējas. Pirmkārt, zemā spiedienā ar gaisa kompresoru parasti izsmidzina krāsas uz šķīdinātāja bāzes, kuras pieļaujams diezgan daudz atšķaidīt, turpretī ūdens dispersijas krāsas drīkst jaukt ne vairāk par 5%, pretējā gadījumā izjūk to sastāvs. Augstā spiedienā viskozitātei vairs nav nozīmes, tātad izpūst var visas, arī biezākās. Otrkārt, augstā spiedienā tērējas mazāk krāsas, jo darbā vairs nepiedalās gaiss, ko pumpē kompresors. Izsmidzinot tikai tīru krāsu, process kļūst ekonomiskāks, rezultāts – kvalitatīvāks.

Labas lietas nav lētas. Vienkāršākie pūtēji maksā 50–70 eiro, tie noder rupjākiem darbiem, savukārt smalkākiem vajadzīgi pusprofesionālie rīki par 300–400 eiro. Drošāk iesākt ar vienkāršāku rīku, un tad ar laiku sapratīsi, kas īsti vajadzīgs.