Kā tikt vaļā no nevajadzīgām lietam?

Strauji tuvojas Adventes laiks, un ir īstais brīdis, lai mājoklī veiktu ģenerāltīrīšanu, ko šobrīd modīgi dēvēt arī par mājokļa detoksu, lai gadu miju varētu sagaidīt jau bez liekiem krāmiem. Cilvēks savas dzīves laikā gribot negribot “apaug ar mantām”. Ja atceramies laiku, kad mūsu iedzīve varēja satilpt dažās kastēs un koferos, tad, ilgāku laiku padzīvojot vienā vietā, saprotam, ka būs vajadzīgas vairākas dienas, lai mantas sašķirotu un sapakotu. Ne velti, pārceļoties uz jaunu mājvietu bieži vien iestājas šoks par to, cik patiesībā mantu gadu gaitā esam uzkrājuši. Tāpēc ir svarīgi atcerēties dažus padomus un lietas, kas jāievēro ikdienā, lai mantas, kas atrodas ikdienā mums līdzās būtu tādas, kas mums patiešām ir noderīgas un nevis tādas, kuras “pēc inerces” krāj putekļus un nevajadzīgi aizņem vietu mūsu dzīves telpā. Par to šajā rakstā.

Daudzi nemaz neapjauš, cik ļoti ikviena cilvēka dzīve ir atkarīga no krāmiem, un ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Dažādi ezoteriskas speciālisti uzsver, ka liekas, savu dzīvi nokalpojušas vai arī konkrētam cilvēkam nevajadzīgas mantas var radīt apātiju un spēku trūkumu. Jo tieši vecas mantas mājoklī (un arī darba vietā) rada sastāvējušos enerģiju, un saņemšanās tikt vaļā no krāmiem atbrīvo enerģijas sastrēgumus, ļauj dzīvības spēkiem ienākt cilvēkā un viņa dzīvē.

Ir četru kategoriju krāmi, no kuriem vajadzētu atbrīvoties:
• Lietas, kuras nelietojat vai nemīlat;
• Lietas, kuras nav sakārtotas vai atbilstoši organizētas;
• Pārāk daudz lietu mazā telpā;
• Viss, kas nav pabeigts līdz galam.

Veciem krāmiem ir arī tendence likt cilvēkam dzīvot pagātnē. Ja gribas visu laiku domāt par aizgājušajiem laikiem, nevis dzīvot šodienā un kalt plānus nākotnei, ir vērts izmēzt atvilktnes, arī pieliekamos un neskaitāmās kastes, kas savietotas uz lodžijas, balkona, bēniņiem vai šķūnītī. Zinātāji saka – tas ir efektīvs veids, lai pašu piespiestu atrisināt sen radušās problēmas un virzīties tālāk. Tiekot vaļā no nevajadzīgiem priekšmetiem, tu ne tikai savedīsi kārtībā savu dzīves vai darba vidi, bet arī palīdzēsi savam prātam kļūt asākam. Tavs prāts vairs nebūs aizņemts ar liekām lietām un varēs koncentrēties uz svarīgāko.

Doma, ka mājoklis ir ideāls, ka viss tajā esošais noteikti ir vajadzīgs, varētu ciest fiasko, ja vien skopums, žēlums un it kā tālredzīgs pragmatiskums neņemtu virsroku pār kritisku attieksmi. Ķeroties klāt mājokļa tīrīšanai, talkā jāņem vien daži jautājumi pašam sev – vai es to lietoju šobrīd, vai man tas sagādā prieku un patīkamas atmiņas? Ja nē, tad, visticamāk, ir pienācis laiks lietām ļaut dzīvot citu dzīvi pie citiem saimniekiem. Un ļaut savā dzīvē ienākt jaunajam. Lūk, daži noderīgi padomi, pēc kuriem vadīties:

1. Viena iekšā – otra ārā!

Ja esi nolēmis samazināt mantu krājumu savās mājās, sāc ar vienkāršu likumu: “Viena iekšā, otra – ārā!” Praksē tas nozīmē – nopērkot vienu lietu, tev no vienas lietas jāatvadās un jāatbrīvojas, to izmetot, pārdodot vai uzdāvinot.

2. Sāc ar mazumiņu

Ja vēlēsies uzreiz sakārtot pusi dzīvokļa vai mājas, šāda doma tevi var pamatīgi nobaidīt un ar laiku arī nogurdināt. Vislabāk sastādi sarakstu, kādā veidā plāno darboties. Saraksta augšgalā liec mazākas lietas – piemēram, makšķerēšanas piederumu revīzija vai kosmētikas atvilktnes pārskatīšana.

3. Katrai lietai sava vieta!

Šis ir princips, kas praksē darbojas ļoti labi – par to jāatceras, ienesot mājās jaunus priekšmetus vai kārtojot vecos. Piemēram, ja iegādājies jaunu vāzi – padomā, vai tev būs vieta, kur to glabāt. Atvēli vāzēm konkrētu plauktu, lai tās katra nestāvētu citā dzīvokļa vai mājas stūrī. Šāda sistēma atvieglos kārtības uzturēšanu un ikdienā nebūs jāpavada ilgs laiks, domājot, kur nolikt konkrēto priekšmetu.

4. Izveido sistēmu

Ja vēlies sakārtot savā īpašumā esošās mantas, dari to sistemātiski – piemēram, katru nedēļu atvēli šim mērķim vienu pēcpusdienu, kad pieķeries vienai telpai savā dzīvoklī vai mājā. Vari par mērķi sev uzstādīt sakārtot rakstāmgaldu, garāžas plauktus vai pārskatīt dārza šķūnīti un mēģināt iekļauties, piemēram, trīs stundās.

5. Darbini iztēli

Pirms ķeries klāt kādai telpai vai tās daļai, mēģini iztēloties, kāda šī telpa varētu izskatīties pēc tam, kad būsi sakārtojis, iztīrījis un sašķirojis lietas vajadzīgajās un tajās, no kurām vēlies atbrīvoties. Ļauj šai vīzijai sevi motivēt un vadīt.

6. Esi godīgs pret sevi

Lielisks veids, kā noteikt, vai konkrēto virtuves piederumu, apģērba gabalu vai kādu sadzīves priekšmetu paturēt vai atstāt, ir godīgi sev pajautāt: “Vai šo lietu es pirktu vēlreiz?” Ja atbilde ir noliedzoša, tad skaidrs, ka pirkums nav atmaksājies un lieta tev nav izrādījusies nepieciešama. Ja atbilde ir apstiprinoša, padomā, vai turpini to lietot un pieņem lēmumu par konkrētā priekšmeta likteni.

7. Ļauj laikam izlemt

Ja esi bailīgs lietu šķirotājs, tev var izrādīties noderīga šāda stratēģija – mantas, par kuru noderīgumu savā dzīvē vēl šaubies, saliec vienā plauktā, maisā vai brīvākā vietā. “Aizmirsti” par šīm lietām. Pēc diviem mēnešiem atver plauktu vai maisu un padomā, cik reizes pie tā esi šajā laika periodā pienācis un ko paņēmis. Droši vien nevienu reizi (tas gan neattiecas uz sezonālajām mantām, piemēram, apģērbiem)! Cerams, tas lēmuma pieņemšanu par atbrīvošanos no mantām padarīs vieglāku.

8. Neaizmirsti par virtuvi

Regulāri (vismaz reizi mēnesī) pārskati virtuves plauktus un ledusskapi – bez domāšanas atbrīvojies no produktiem ar notecējušu derīguma termiņu, bet tos produktus, kas termiņš tuvojas beigām, liec plauktu priekšpusē, lai par tiem neaizmirstu nākamo reizi, kad domāsi, ko pagatavot vakariņās.

9. Grāmatas

Lai cik žēl tev nebūtu, iemācies ļaut savām grāmatām aiziet, kad to laiks ir pienācis. Sāc ar tām pavārgrāmatām, kuras tu nekad neesi lietojis. Pēc tam pārej pie tām mācību un izziņu grāmatām, kuras neesi aizticis jau gadiem ilgi; turpini ar bērnu grāmatām, kuras tu vai tavi bērni jau ir “pārauguši”, romāniem, kuri tev nekad pietiekami nav interesējuši, neaizmirsti grāmatas ar teorijām, kurām tu nepiekrīti. Tad lai seko tie sējumi, kuri novietoti tik grūti aizsniedzamās vietās, ka jau desmitiem gadu tu tos neesi aizticis, kā arī grāmatas, kas no vecuma pat sabirzušas. Lielisks problēmas risinājums ir grāmatu ziedošana vietējai bibliotēkai, īpaši tai gadījumā, ja esi norūpējies, ka tev kādā brīdī kaut kas varētu pietrūkt.

Krāmu iecienītākās glabātavas:

Gaiteņi;

Pagultes;

Grīdas;

Skapjaugšas, antresoli, kumodes;

Skapji;

Somas.

Noderīgi

Uzglabā līdzīgas lietas vienuviet;

Uzglabā lietas netālu no vietas, kur tās lietosi;

Allaž noliec visbiežāk izmantotās lietas katru savā vietā;

Piestiprini kastēm uzlīmes, lai zinātu, kas tajās atrodas;

Sakārto drēbes savā drēbju skapī pēc krāsas (tad tās izskatīsies vēl pievilcīgāk);

Pirms pirkt ko jaunu, tiec vaļā no kaut kā veca;

Ja nav saprotams, mest vai nemest ārā kādas lietas, paslēp tās kaut kur uz mēnesi. To, ko pa šo laiku ievajadzēsies, var atstāt, pārējais pienākas miskastei;

Ja lieta nav tikusi izmantota gadu vai divus, tā nebūs vajadzīga nekad.