Kāpēc lasīt grāmatas ir svarīgi?

Ja domā, ka vecums un fakts, ka vairs neesi skolnieks vai students, ir labs iemesls, lai nelasītu grāmatas, tu maldies! Ne vecums, ne nodarbošanās nevar būt šķērslis labas literatūras baudīšanai. Kāds reiz teicis, ka „cilvēki, kuri nelasa, dzīvo vienu dzīvi, taču tie, kas lasa, izdzīvojuši simtiem” – un tā arī ir! Jā, grāmata prasa lielāku koncentrēšanos, kā, piemēram, bilžu aplūkošana sociālajos tīklos, bet to savukārt var uztrenēt, lasot arvien vairāk. Taču koncentrēšanās spēja nav vienīgais labums, ko var gūt, lasot grāmatas. Grāmatu lasīšana ir ieradums, ko vērts paturēt visas dzīves garumā. Kāpēc – par to šajā rakstā.

Tik īss jautājums – kāpēc lasīt? Bet uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt pāris vārdos. Lasīšana sākas ar īstās grāmatas atrašanu, un pašam procesam jābūt ērtam, novērtētam un labprātīgam. Lasīšana uzlabo mūsu spējas vienam ar otru sazināties, spēju iejusties, saprast otra cilvēka emocijas un lasīšana var uzlabot arī mūsu garīgo veselību. Un vēl… Turpiniet lasīt un iepazīstieties ar svarīgākajiem iemesliem, kādēļ ikvienam no mums vajadzētu atvēlēt vairāk laika grāmatu lasīšanai.

Prāta stimulēšana un atmiņas uzlabošana

Prātam gluži tāpat kā ķermenim ir nepieciešama aktīva darbība un treniņš, lai uzturētu to formā. Pētnieki ir pierādījuši, ka lasīšana ir viens no veidiem, kā var sevi pasargāt no Alcheimera slimības. Līdzīgi iedarbojas arī puzles likšana un galda spēles, piemēram, šahs. Lasot grāmatu, mums gribot negribot jāatceras varoņu vārdi, izcelsme, vietu nosaukumi utt. Tādā veidā, pašiem to nemanot, iepriecinām savu prātu un uzlabojam savu atmiņu.

Stresa mazināšana

Kādā pētījumā, kas veikts Anglijas universitātē (University of Sussex) pierādīts, ka vien pēc 6 minūšu ilgas lasīšanas, cilvēka sirds ritms palēninās un muskuļi atslābst, mazinot spriedzi, kas radusies dienas laikā.

Neatkarīgi no stresa daudzuma, ko gūstat ikdienā, darbā vai attiecībās, tas viss aizmirstas, tiklīdz jūsu rokās nonāk laba grāmata, jo labs stāsts vienmēr palīdz aizmirsties, atpūsties un novērst domas no satraukumiem un spriedzes.

Zināšanas

Viss, par ko lasāt, kādreiz var noderēt. Jo vairāk zināšanu jums ir, jo lielāka iespēja, ka tiksiet galā ar jebkuru izaicinājumu, ko sastapsiet savā ceļā. 

Vārdu krājuma papildināšana

Jo vairāk jūs lasāt, jo plašāks ir jūsu vārdu krājums. Un vārdu krājums var palīdzēt gan karjerā, gan celt pašapziņu un sniegt lielāku pārliecību par sevi. Turklāt ir pierādīts, ka tiem, kas lasa grāmatas, ir daudz vieglāk apgūt svešvalodas.

Uzlabotas koncentrēšanās spējas

Atšķirībā no ziņu rakstiem un blogu ierakstiem, grāmatu lasīšana prasa ilgāku laiku un gatavošanos – jāizbrīvē brīdis, ko varēsi veltīt grāmatai, jāapsēžas mierā un jālasa, turpretī blogu ieraksti un ziņas patērējamas ikdienas solī, kā arī tāda veida raksti ir ievērojami īsāki par grāmatu 200+ lappusēm. 

Lasot grāmatu, prāts tiek koncentrēts nekam citam, kā tikai konkrētajam stāstam. Būsiet pārsteigti, ka, veltot vien 15-20 minūtes grāmatas lasīšanai pirms došanās uz biroju, jums būs daudz vieglāk koncentrēties darba lietām.

Izklaide

Galu galā lasīšana ir arī brīnišķīga izklaide. Turklāt mūsdienās ir pieejama visdažādāko žanru lasāmviela visu vecumu lasītājiem. Dzeja, pašpalīdzības grāmatas, biogrāfijas, reliģiski teksti, modes grāmatas, tīņu romāni utt. Daudzkārt aizraujošāka un pilnvērtīgāka par TV šovu (kurus var uzskatīt par fast food smadzenēm) lūrēšanu ir labas grāmatatas lasīšana, kas var uzjautrināt un vienlaikus izglītot, iepazīstinot ar nezināmām vietām, dzīves pieredzēm un sajūtām. Savukārt visiem tiem, kas saka, ka lai iegādātos grāmatu arī ir vajadzīga nauda, vēlos atgādināt, ka tuvākā bibliotēka ir vieta, kur tevi gaida jaunākās dzimtajā valodā izdotās grāmatas, burtiski jau dažas nedēļas pēc to izdošanas, pilnīgi bez maksas.

Radošums

Katrā grāmatā ir cits stāsts. Lai uztvertu grāmatas tekstu, prāts visu vizualizē, tādā veidā palīdzot cilvēkam uztvert rakstīto vieglāk. Pastiprināti darbojas radošā jeb labā smadzeņu puslode, kas arī ikdienā atspoguļosies jaunu ideju ģenerēšanā. Nebrīnies, ja ātri vien kļūsi par oriģinālāko ideju autoriem darba sapulcēs.

Mīti par nelasīšanu

Uzreiz jāsaka, ka situācija nemaz nav tik slikta, kā daudzi domā. Lielā mērā tas, ka cilvēki mūsdienās lasa mazāk grāmatas ir mīts. Tā ir tiesa, ka grāmatu popularitāte mazliet samazinās, tomēr daudzās ģimenēs grāmatu lasīšanas kultūra ir ļoti augsti attīstīta. Ir arī bērni un jaunieši, kuri mīl grāmatas un tās lasa pat par spīti tam, ka viņiem ir pieejamas teju visas iespējamās jaunākās ierīces.

Iemesli, kāpēc netiek lasītas grāmatas, visbiežāk tiek saistīti ar laika trūkumu, tomēr tas nenozīmē, ka tas ir būtiskākais grāmatu nelasīšanas iemesls. Vairums grāmatu nelasītāju tomēr lasa žurnālus un publikācijas, jo dod priekšroku īsam saturam. Grāmatu lasīšanu daļa cilvēku uzskata par bēgšanu no realitātes, tāpēc tā nešķiet saistošs brīvā laika pavadīšanas veids. Ir arī tādi nelasīšanas iemesli, kā vēlme pavadīt brīvo laiku aktīvāk, nevēlēšanās sevi apgrūtināt ar lieku informāciju, kā arī vienkārši slinkums lasīt. Taču visi iepriekš uzskaitītie iemesli, kāpēc nelasīt, nestāv pretī tiem ieguvumiem, ko sniedz lasīšana! Lasot grāmatas, jūs kļūstat par daudzpusīgāku cilvēku un paplašināt savu redzesloku, jūs uzskata par erudītu sarunu biedru, kurš var uzturēt sarunu par jebkuru tēmu, tādēļ ar jums ir interesanti kontaktēties arī citiem.

Dodies uz grāmatnīcu vai bibliotēku pēc savas grāmatas jau tagad! Lasīšana – tie ir svētki!