Ko darīt, ja plaisā papēži

Tuvojoties gada siltajai sezonai, daļa no mums ar nepacietību gaida mirkli, kad varēsim apnicīgos zābakus nomainīt pret vieglām un skaistām kurpītēm. Taču jāatceras, ka to valkāšana paredz arī glītas un koptas pēdas. Gadījumā, ja pēc ziemas tavu pēdu āda ir sausa un cīnies ar plaisājošiem papēžiem, šajā rakstā uzzināsi, kā atbrīvoties no tik nepatīkamajiem un nepievilcīgajiem ādas sabiezējumiem un plaisām pēdu virsmā.

Veselai papēžu ādai jābūt elastīgai un mīkstai, bet pietiekami blīvai, jo uz to tiek izdarīts spiediens, cilvēkam kustoties. Sausi, raupji papēži ir pirmā pazīme, ka to kopšana atstāta novārtā. Ja tā noticis, plaisas var kļūt lielākas un dziļākas, tajās vieglāk iekļūst baktērijas, āda var iekaist un radīt sāpes staigājot.

Cilvēkam pārvietojoties, pēdas izjūt nepārtrauktu spiedienu, tāpēc sabiezējušais ragslānis veidojas kā aizsargslānis audiem. Pēdām izjūtot lielu spiedienu (ilgstoša staigāšana, neērti apavi, u.tml.), ādas biezēšanas process palielinās, un biezais ādas slānis veidojas ātrāk.

Tomēr to var veicināt arī stāvošs darbs un vispārējas veselības problēmas, piemēram, vielmaiņas traucējumi vai diabēts, vitamīnu trūkums (piemēram, A un E), kāju sēnīte, liekais svars, nepiemēroti apavi, plakanā pēda, nepareizi veikts pedikīrs vai pat nepietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana. Tāpēc pēdu ādai jāpievērš uzmanība, jo tā var signalizēt par organisma kopējo stāvokli.

Lai papēži neplaisātu, jāatceras, ka pēdu pareiza apkope sākas ar zeķu un apavu izvēli, jo, piemēram, pastiprinātas svīšanas problēmas sākas tieši ar neatbilstošu – pārāk ciešu, platu vai sintētisku apavu izvēli, kā arī sintētiska materiāla zeķu nēsāšanu.

Ir būtiski izvēlēties kokvilnas zeķes. Uzmanība jāpievērš arī apavu apkopei – jāizmanto apavu aerosols, kas novērsīs mikrobu rašanos apavos. Ieteicams diendienā, īpaši siltā laikā, nelietot vienus un tos pašus apavus.

Rūpējoties par pēdu higiēnu, jāatceras, ka, lai mājas apstākļos veiktu pilnvērtīgu pēdu apkopi, nepieciešami vien daži palīglīdzekļi – pēdu vīle, pumeks, ziepes (vēlams lietot ziepes ar neitrālu pH līmeni vai ziepes bērniem), kāju krēms (barojošs un atjaunojošs vai mitrinošs un atsvaidzinošs), nagu knaiblītes, kāju mērcēšanai pievienojamie sāļi un nagu eļļa.

Būtiskākais, rūpējoties par pēdām ikdienā, ir regulāra kāju mazgāšana. Kājas reizi dienā, vēlams vakarā, jāmazgā zem tekoša ūdens. Kāju mazgāšanai var izmantot ziepes. Tomēr katru dienu ziepes lietot nevajadzētu, jo ikdienas lietošana var sausināt pēdu ādu, kā arī izmainīt ādas dabisko mikrofloru, kas nozīmē, ka baktērijas pierod pie ziepju sastāva un izdzīvo. Pēc mazgāšanas kājas jānosusina, īpašu uzmanību pievēršot arī pirkstu starpām, jo nenosusinātas, mitras pirkstu starpas sasūt un palielinās sēnīšu infekcijas risks.

Pēc pēdu mazgāšanas ieteicams pēdas ieziest ar atbilstošu barojošu un atjaunojošu krēmu vakarā vai mitrinošu un atsvaidzinošu krēmu no rīta (pastiprinātas svīšanas gadījumā jāizmanto tikai atsvaidzinošs, mazliet mitrinošs krēms). Krēmu lietošana palīdzēs kājām uzturēt dabisko mitruma līmeni.

Rūpīgāku pēdu apkopi, kas ietver arī ādas noberšanu ar vīli un pumeku, vēlams veikt reizi nedēļā.

Kā kopt plaisājošus papēžus

Ja āda uz papēžiem ir izteikti sausa, sabiezējusi un plaisā, no tās nāksies atbrīvoties pakāpeniski. Atbrīvošanās no sausas ādas uz papēžiem ir īpaši būtiska, jo, tai sākot plaisāt, rievās var uzkrāties mikrobi un izraisīt nopietnas infekcijas.

Nekādā gadījumā sabiezējumus nedrīkst griezt ar šķērēm, jo šādā veidā iespējams iegūt infekcijas. Farmaceits uzsver, ka būtiski ik pēc diviem mēnešiem mainīt pumeku un pēdu vīli (pat, ja tie netiek intensīvi izmantoti), jo šo instrumentu raupjās virsmas ir ļoti labvēlīga vide mikrobu un sēnīšu infekciju attīstībai. Sausu papēžu ārstēšanai var izmantot eļļas, piemēram, propolisa – eļļas šķīdumu. Var veikt rīcineļļas procedūras un uz nakti papēžiem uzlikt kompresi – siltā rīcineļļā samērcētu marli. Sausu papēžu ārstēšanai var izmantot arī bišu vaska ziedi.

Ja papēžu plaisas ir dziļas, sāpīgas un asiņo, kā arī pašu spēkiem tās neizdodas saārstēt, tad jādodas pie speciālista – podologa, kurš ar speciāliem instrumentiem apstrādās papēžu plaisas un ādu, tā paātrinot brūču sadzīšanu. Vienlaikus speciālists noskaidros problēmu iespējamos iemeslus un sniegs rekomendācijas turpmākai ādu kopšanai, kā rezultātā ļoti būtiski uzlabosies arī pašsajūta.

Plaisu profilaksei un gludai pēdu ādai podologi kabinetos piedāvā parafīna vanniņas. Tās katrs var izmēģināt arī mājās, taču procedūra ir diezgan laikietilpīga. Aptiekā nopērk parafīnu, izkausē karsta ūdens peldē, ar roku pārbaudot temperatūru, lai nav par karstu un var iemērkt pēdu. Ja vēlas, smaržai var iepilināt kādu ēterisko eļļu, piemēram, rožu vai lavandas. Tad kājas iemērc parafīnā – vienu, otru, trešo reizi un pat ceturto, ja gribas –, lai uz pēdām veidojas tādas kā zeķītes. Pēc tam pēdas ietin dvielī vai folijā un patur apmēram pusstundu, kamēr vēl jūtams siltums. Pēc tam zeķītes noloba. Pēc šīs procedūras āda kļūst elastīga un gluda.

Noderīgi padomi papēžu kopšanā

  • Ārstnieciskajā pedikīrā pamēģini parasto vazelīnu – vakarā vai no rīta tīrus papēžus sasmērē ar kārtīgu kārtu, aptin ar pārtikas plēvi un paturi 15-30 minūtes. Labi dziedē plaisas un mīkstina. Veco ādu rīvēt nost tikai sausai kājai, nevis izmērcētai.

  • Samaisi šķīdumu, kas sastāv 1:1 no glicerīna un etiķa. Nopērc vienu pudelīti glicerīna, pārlej lielākā trauciņā un tikpat lielā daudzumā klāt pielej etiķi. Katru vakaru ar šo sasmērē (ja nepiemirstas) pēdas pēc mazgāšanas. Tas gan mīkstina, gan aizsargā no sēnītes. Un to nemaz nevajag darīt visu laiku, kad jūti, ka vajag, tad kādu periodu atkal pasmērē.

  • Taisot pedikīru, vienkāršākais un efektīvākais veids sausas ādas mīkstināšanai ir citrona sula, kas apgādās ādu ar C vitamīnu. Pārgriez citronu un ar to kārtīgi iesmērē pēdu. Uzreiz var pamanīt, kā āda kļūst maigāka. No plaisām gan uzreiz tā netiksi vaļā, bet rezultāts uzreiz būs redzams. Uz nakti sasmērē pēdas ar to citronu, kāp vilnas zeķēs un no rīta redzēsi – āda būs maigāka.

  • Ja ir rabarberi, smērē papēžus ar rabarberiem (noplūc kātu un ieberzē), protams, vajag lietot arī krēmu un saudzīgi izturēties pret kājām. Vairāk šķidruma jādzer!

  • Paņem pumeku un paberzē papēdi no ārējās malas uz iekšu vienā virzienā pa ādas līnijām. Ja ir stipri sabiezējumi, veic procedūru divas reizes nedēļā un vēlāk reizi, bet nebirstē uz priekšu un atpakaļ. Paliks spuras un āda arī nejutīsies labi. Piecas līdz septiņas reizes tā paberzē sausas pēdas un tad nomazgā kājas. Laba ir kontrastduša. Tad nosusini un sasmērē pēdas plānā kārtiņā ar eļļiņu. Der, ja mājās ir pieejama, “Extra virgin olive oil” vai kāda no auksti spiestajām eļļām, kas paredzēta arī iekšējai lietošanai. Ir jūtams progress, var lietot arī gēlu vai losjonu.

  • Var izmēģināt burkānu sulas maskas. Izspied sulu spiedē un pāri palikušo biezumu putriņu liec uz pēdām, aptinot ar pārtikas plēvi. Atstāj uz kādām 20 minūtēm, tad noskalo.

  • Papēžu mīkstināšanai – balto mālu aplikācijas. No māla uztaisi putriņu. To saloki marlītē un uzliec uz papēža. Procedūras ilgums ir 10- 15 minūtes.

  • Pamēģini paštaisītu skrubi – medus + soda + citrona sula. Labi mīkstina ādu.